Дома Здравје Нормално е да сте уморни повремено, но не секој ден! Еве 11...

Нормално е да сте уморни повремено, но не секој ден! Еве 11 можни причини зад постојаниот замор

1994
0

Нормално е да сте уморни повремено, но не секој ден! Еве 11 можни причини зад постојаниот замор

Заморот е честа поплака во денешниот свет со брзо темпо

Заморот е честа поплака во денешниот свет со брзо темпо и многу луѓе постојано се борат со ова чувство. Иако повремениот уморен ден е нормален, хроничниот замор може да влијае на целокупното здравје и квалитетот на животот.

Ако се прашувате зошто сте секогаш уморни, еве 11 можни причини кои би можеле малку да го расветлат проблемот.

Недостаток на квалитетен сон
Една од најочигледните причини за постојан замор е недостигот на доволен и квалитетен сон. Лошите навики за спиење, неправилни шеми на спиење или состојби како апнеа може значително да влијаат на вашето ниво на енергија< и i=6>.

Стрес и анксиозност
Хроничниот стрес и анксиозноста може да влијаат на вашите ментални и физичка благосостојба, што доведува до постојан замор. Одговорот на телото на стрес предизвикува ослободување на хормони кои, доколку се пролонгираат, може да го нарушат сонот и да се чувствувате уморни.

Лоша исхрана
Исхраната игра клучна улога во нивото на вашата енергија. Исхраната богата со преработена храна, шеќер и ниска со есенцијални хранливи материи може да придонесе за замор. Погрижете се да имате урамнотежена исхрана со доволно витамини, минерали и протеини

Дехидрација
Дури и блага дехидрација може да доведе до чувство на замор. Водата е неопходна за различни функции на телото, вклучувајќи го и производството на енергија. Погрижете се да останете добро хидрирани во текот на денот.

Недостаток на физичка активност

Седентарен начин на живот може да доведе до намалени нивоа на енергија. Докажано е дека редовното вежба ја подобрува и физичката и менталната енергија, затоа не заборавајте да ја вклучите физичката активност во вашата рутина.

Медицински состојби и болести
Различни медицински состојби, како што се анемија, хипотироидизам , дијабетес, срцева болест или синдром на хроничен замор, може да предизвика постојан замор. Ако сте постојано уморни, важно е да се консултирате со лекар за да се исклучат какви било основни здравствени проблеми.

Прекумерна потрошувачка на кофеин
Иако кофеинот може да обезбеди привремено зголемување на енергијата, прекумерното потпирање на него може да доведе до циклус на енергетски падови и зависности. Конзумирањето премногу кофеин, особено подоцна во текот на денот, може да го наруши вашиот сон.

Синдром на согорување
Бурниот и напорен начин на живот без соодветен одмор може да доведе до прегорување. Присилувањето себе си да правите одредени активности секој ден (како прекувремена работа на работа) може да резултира со физичка и ментална исцрпеност, што ќе ве натера да се чувствувате уморни цело време.

Нездрава средина за спиење
Околината во која спиете игра клучна улога во квалитетот на вашиот одмор. Фактори како што се бучна спална соба, неудобен душек или прекумерна светлина може да го нарушат вашиот сон и да придонесат за замор.
Одредени нарушувања на сонот, како што се несоница или спиење време на спиење со апнеја, може да остане недијагностицирано и значително да влијае на квалитетот на вашиот сон. Консултацијата со специјалист за спиење може да помогне да се идентификуваат и решат проблемите поврзани со спиењето.

Менопауза
За време на менопаузата нивото на хормоните се менува, што предизвикува ноќно потење и топлински бранови. Ова може да ве држи будни ноќе и уморни во текот на денот.

Депресија
Депресијата го одзема вашиот мозок од супстанциите што му се потребни за нормално функционирање. Еден од нив е серотонин, кој помага да се регулира вашиот внатрешен телесен часовник.

Депресијата може да го намали нивото на енергија и да ве натера да се чувствувате уморни во текот на денот. Исто така, може да ви биде тешко да заспиете навечер, или може да се разбудите наутро порано отколку што би сакале. Задолжително разговарајте со психолог доколку забележите симптоми.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име