Дома Позитив на денот Светски ден на тироидната жлезда-25 мај

Светски ден на тироидната жлезда-25 мај

324
0


Секоја година на 25-ти мај, Светскиот ден на тироидната жлезда ја истакнува оваа важна жлезда во телото што предизвикува широко распространета болест низ целиот свет. Денот исто така ја едуцира јавноста за улогата на тироидната жлезда во нивното целокупно здравје.

Тироидната жлезда е мала жлезда која се наоѓа на дното на вратот. Оваа жлезда во форма на пеперутка произведува два хормони: тријодотиронин (Т3) и тироксин (Т4). Иако тироидната жлезда е мала жлезда, таа игра огромна улога во здравјето на секој.
Примарната функција на тироидната жлезда е контрола на метаболизмот на телото. Повеќето луѓе го поврзуваат метаболизмот со тоа колку добро согорувате калории. Но, метаболизмот, исто така, влијае на температурата на телото и отчукувањата на срцето. Ако имате проблем со тироидната жлезда, тоа влијае на метаболичката стапка.

Состојби на тироидната жлезда

Состојбите на тироидната жлезда или ќе произведат премногу малку Т3 и Т4 или премногу. Кога тироидната жлезда не произведува доволно овие хормони, тоа се нарекува хипотироидизам. Оваа состојба обично се случува кога има воспаление на тироидната жлезда или има недостаток на јод. Јодот е минерал кој се користи за производство на тироидни хормони. Автоимуна состојба наречена Хашимото исто така може да предизвика хипотироидизам. Нелекуваниот хипотироидизам може да предизвика мозочна магла, опаѓање на косата, камења во жолчката, запек, бавен метаболизам, надуеност, металоиди, висок крвен притисок и сува кожа.

Друга состојба поврзана со тироидната жлезда е хипертироидизам. Оваа состојба се случува кога тироидната жлезда произведува премногу Т3 и Т4 и обично се јавува со хиперактивни нодули во тироидната жлезда или премногу јод. Состојба наречена Гравеова болест може исто така да предизвика хипертироидизам. Оваа состојба е резултат на хиперактивна тироидна жлезда. Нелекуваниот хипертироидизам може да предизвика ненамерно слабеење, забрзано чукање на срцето, зголемен апетит, треперење, потење, замор и проблеми со спиењето.

Секој што се сомнева дека има проблем со тироидната жлезда, особено оние со семејна историја, треба да го посети својот лекар. Постојат многу опции за третман на располагање и за хипотироидизам и за хипертироидизам.

Историја на светскиот ден на тироидната жлезда

Во 2007 година, членовите на меѓународната федерација на тироидната жлезда го создадоа Светскиот ден на тироидната жлезда. Беше избран 25-ти мај бидејќи е датум во 1965 година кога е формирана Европската асоцијација за тироидна жлезда (ЕТА). ЕТА прва го прослави Светскиот ден на тироидната жлезда. Во 2010 година, Американската асоцијација за тироидна жлезда (АТА) ја објави својата поддршка на денот. Во моментов, латино-американското друштво за тироидната жлезда (LATS), Асоцијацијата на тироидната жлезда во Азија и Океанија (AOTA), Кинеското друштво за ендокринологија (CSE) и Кинеското друштво за нуклеарна медицина (CSNM) исто така ја поддржуваат кампањата.

Претходна објаваМлеко без лактоза – добро или лошо за вашето здравје?
Следна објава5 начини да го забрзате вашиот метаболизам…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име