Дома Позитив на денот Свети Наум Охридски Чудотворец

Свети Наум Охридски Чудотворец

462
0

5-ти јануари 2021 се слави Свети Наум Охридски.

Наум Охридски Чудотворец (са. 830 – 23 декември 910) – средновековен словенски научник, писател, учител, и еден од основоположниците на словенската писменост и македонската писменост и просвета. Денес неговите мошти се изложени во манастирот „Св. Наум“ во Охрид.

Ум и разум, мир и слога кај сите…За многу години!

Претходна објаваЗошто ѓумбирот е толку важен?
Следна објаваДенес е Бадник, голем православен празник пред денот на Христовото раѓање

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име