Дома Родители и деца Најголемите животни лекции што можете да ги научите од децата

Најголемите животни лекции што можете да ги научите од децата

321
0

Мудроста не доаѓа со годините. Јасмин Бреддел целиот работен век го поминува со деца. Таа беше бејбиситерка, ментор и асистент.

И покрај тежината на работата, таа навистина верува дека е среќна жена бидејќи добила вреден пристап до секојдневниот живот на малите луѓе. Од нив научила лекции за навистина едноставни животни потреби. Таа заедно со порталот YourTango издвои осум искрени животни лекции кои секој возрасен треба да ги научи од децата.

Имагинацијата е навистина прекрасна работа

Стареењето е неизбежно, но не треба да го занемарувате помладото јас. Не дозволувајте стареењето да ви биде досадно.

Парите немаат вистинско значење

Децата се уште се деца. Сè уште се смеат на најглупавите ситници, без разлика дали нивните родители се полни со пари или не. Насмевката е бесплатна и звучи исто без разлика колку пари имате на вашата сметка.

Понекогаш треба само да застанете, да ги нацртате завесите и да гледате филм

Животот е често многу бурен. Не ја намалувајте вредноста на одморот од се, легнете и уживајте во филмот.

Сè може да биде луксузен фустан

Има нешто сосема ослободувачко во начинот на кој веруваме и замислуваме. Можете да патувате низ светот без да ја напуштите вашата соба, но само ако навистина верувате – верувањето е моќ.

Почитувањето е двонасочна улица

Не очекувајте некој да ве почитува ако вие не сте спремни да го сторите истото. Почитувањето нема цена и не може да се форсира. Мора да заработите пари.

Свежиот воздух и тревата се најевтините и најчистите возбудувања што некогаш ќе ги најдеме

Трчајте, качувајте се на дрво, пливајте почесто, почувствувајте го песокот под вашите нозе. Не плашете се толку од морска трева, иверица или влажни чорапи за да не ги пропуштите тие важни моменти.

Понекогаш ни треба некој да нè држи за рака

Понекогаш е навистина толку едноставно.

Животните вештини се важен подарок што треба да им се даде на децата

Децата веројатно нема да го ценат кога ќе им кажат дека е време за спиење или дека треба да научат како да чуваат облека. Всушност, веројатно ќе ви замерат.

Но, тоа е дел од нивниот раст, дел од нивното учење. Делот каде што им давате параметри, задачи, граници и цели. Овој дел се нарекува подигање на целосно возрасно лице.

Возрасните се тука да ги учат децата, но и ние возрасните имаме многу да научиме од нив. Пристапете кон животот со детска невиност.

Претходна објаваТоа е најчестиот избор за појадок, а воопшто не е ЗДРАВ
Следна објава10 трикови како да се загреете во ледените денови

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име