Дома Здравје Лекот, кога ќе го пиете, најдобро ќе делува ако сте во оваа...

Лекот, кога ќе го пиете, најдобро ќе делува ако сте во оваа позиција

709
0

Апчињата, велат научниците, најдобро делуваат ако лежите на десната страна.

Лекот, кога ќе го пиете, најдобро ќе делува ако сте во оваа позиција…..

Една нова студија објавена во научното списание „Physics of Fluids“, која ја разгледуваше потрошувачката на лекови , сугерира дека кога земате апчиња, најдобро е да лежите на десната страна.

Сега веројатно се прашувате зошто треба да е важно? Одговорот лежи во гравитацијата. Имено, кога лежиме на левата страна, излезот на желудникот во дуоденумот е на највисоката точка.

Затоа, во оваа положба, стапката со која лекот го напушта вашиот стомак и влегува во крвотокот е значително намалена.

Што се случува со станувањето?

Стоењето е дефинитивно многу подобро решение од лежењето на левата страна. Уште подобро решение би било да стоите и да се потпрете наназад, а додека истражувачите тестираа различни позиции, заклучија дека всушност најдобро би било да лежите на десната страна.

Оваа студија е направена со помош на компјутерска симулација на човечкиот стомак, базирана на магнетна резонанца. Истражувачите, во овој случај, користеле податоци од моделирање на желудникот на 34-годишен маж.

Дали вашето држење е навистина толку многу за да се промени брзината на лекот?

Лежењето на десната страна, во некои случаи, доведе до удвојување на концентрацијата на ослободената активна состојка на лекот.

Дали ова важи за сите различни видови апчиња што луѓето можат да ги земаат?

Тоа е комплицирано. Некои таблети се дизајнирани да ја ослободуваат нивната активна состојка бавно, други брзо, така што забрзувањето на растворањето не е секогаш добра работа. Многу други фактори исто така се вклучени, вклучувајќи ја и содржината на желудникот, гастричната подвижност и динамиката на гастричната течност. „Конкретно“, се вели во студијата, „абдоминалните контракции предизвикуваат притисок и сили кои создаваат сложени траектории на апчиња“.


Поедноставениот заклучок секако гласи: „Оралната администрација останува безбеден, економичен и лесен метод за администрација на лекот, а лежењето на десната страна може многу да ја помогне апсорпцијата“.

Претходна објаваПриродни лекови за кашлица…
Следна објаваДали мислите дека вашата коса прерано побелее? Постојат 6 причини зошто тоа се случува

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име