Дома Здравје Кога ќе се удрете на местото ставете путер

Кога ќе се удрете на местото ставете путер

774
0

Кога ќе се удрите себеси или ќе се удри вашето дете, веднаш нанесете путер или маргарин и нема да се појави модринка. Важно е да се примени што е можно поскоро, ако е можно веднаш, за да се спречи појава на модринки.

Зошто путерот функционира така? Телото е полно со крвни садови и кога е погодено, погоденото ткиво се иритира и ослободува хистамин во околното ткиво.

Хистаминот ги крши ѕидовите на крвните садови и крвта почнува да тече од нив во околното ткиво. Резултатот од ова крварење е отекување на ткивото кое почнува да добива црвено-виолетови нијанси. Така настанува модринка.

Путерот е полн со фосфолипиди (група соединенија кои ги сочинуваат клеточните мембрани), а кога се нанесува путер на погодената област, тој го апсорбира и ги обновува ѕидовите на крвните садови, со што се спречува понатамошно крварење.

Може да користите и маргарин бидејќи и тој е богат со фосфолипиди, но путерот е поздрав. Можете исто така да користите шеа путер. Освен со фосфолипиди, богат е и со витамините Е, А и Ф, како и со незаситени масни киселини, кои имаат антигабични и антиинфламаторни својства и ја регенерираат кожата со забрзување на производството на колаген, пишува „АА Natural Cosmetics“.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име