Дома Живот Качување по скали за да ослабеме

Качување по скали за да ослабеме

550
0

Слабеењето може да стане полесно ако ја вклучиме физичката активност во секојдневната рутина. Една од оние физички активности кои можат да го забрзаат слабеењето е качувањето по скали.

Качувањето нагоре и надолу по скали е многу ефикасен тренинг кој помага во согорувањето на калориите.

Колку калории треба да согориме за да ослабеме?

Одговорот на ова прашање е субјективен. Колку калории треба да согори човекот зависи од тоа колку калории внесува, колку е физички активен и каков е неговиот животен стил.

Луѓето кои консумираат помалку калории може да ги согорат за време на рутински активности. Другите кои трошат повеќе калории и имаат седентарен начин на живот сепак мора да работат понапорно.

Според Healthline, просечната жена треба да консумира околу 0,2000 калории дневно за да ја одржи тежината и 1.500 калории неделно ако сака да изгуби половина килограм.

2.000 калории дневно е исто така препорачаната количина на калории за жените. Затоа, ако ја консумирате препорачаната количина на калории за да ја одржите вашата тежина, треба да согорите 500 калории дневно за да изгубите тежина.

Колку калории согорува качувањето по скали?

Овде доаѓаме до одговорот на најважното прашање за многумина, а тоа е колку качувањето по скали ви помага во постигнувањето на целта, односно колку калории ќе согориме на еден таков тренинг.

Ако изберете скалила што има 10 до 12 скалила за тренинг, ќе согорите две до пет калории спуштајќи се и нагоре еден по еден чекор.

Човек од 54 килограми согорува околу 235 калории качувајќи се по скали половина час. Секако, на тоа колку калории ќе согорите влијаат неколку фактори како вашата моментална тежина, тежината на искачувањето и времетраењето на тренингот.

Она што треба да го имате на ум е дека качувањето или спуштањето премногу скали не е најздравата опција за вашите колена, па затоа секогаш е подобро да комбинирате неколку различни тренинзи за конзистентен резултат, како брзо одење или трчање.

Претходна објаваИмате низок крвен притисок, еве како можете да си помогнете
Следна објаваПоздраво згуснување на храната (наместо класична запршка)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име