Дома Здравје Како да го зголемите нивото на енергија?

Како да го зголемите нивото на енергија?

339
0

Не ви требаат енергетски пијалоци – можете да ги надополнувате енергетските резерви по природен пат.

Не е невообичаено да се чувствуваме уморни неколку пати во текот на денот. Сепак, не можеме само да ја напуштиме работата и да спиеме – треба да користиме повеќе енергија за да го продолжиме остатокот од денот. Еве неколку начини како да го зголемите нивото на енергија.

Јадете храна богата со магнезиум

Магнезиумот ќе го зголеми нивото на одредени хормони во вашиот мозок, па ќе се чувствувате поенергични. Рибите, особено лососот, се добар извор на магнезиум. Плус, ќе ги подобри вашите когнитивни функции!

Бидете физички активни

Иако е доцна и се чувствувате уморни, мора да продолжите да работите. Што треба да направите?

Шетајте по дома десет минути и ќе видите како вашиот мозок работи поефикасно, бидејќи физичката активност го држи мозокот буден. Ако седите долго и не се движите, вашиот мозок ќе „процвета“.

Кратка дремка

Дремките се ефикасен начин за враќање на енергијата на мозокот. Само 15 или 20 минути сон ќе вродат со плод. Внимавајте да не заспиете длабоко, бидејќи тоа ќе ви го продлабочи заморот.

Не прескокнувајте оброци

Многу е важно да не се прескокнуваат оброците. Со години нутриционистите не можат да се договорат дали појадокот треба да се прескокнува или не, дали да биде калоричен или нискокалоричен итн.

Решението е да јадете помали оброци што е можно почесто. На тој начин ќе внесувате доволно калории во текот на денот и нема да чувствувате глад.

Претходна објаваОчите се огледало на здравјето
Следна објаваСлатко задоволство: Грчка ледена торта

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име