Дома Живот Има добри причини зошто докторите пишуваат неразбирливо

Има добри причини зошто докторите пишуваат неразбирливо

685
0


Лекарите се особено познати по тоа што имаат ракопис кој речиси никогаш не може добро да се прочита. Имаме дури и мото кое се користи кога некој има грд ракопис „пишуваш како доктор“. Сепак, постојат добри причини зошто медицинскиот ракопис е многу тешко да се дешифрира. Можеби звучи чудно, но некои лекари велат дека пишувале убаво и уредно.

Колку пати сте отишле на лекар со рецепт или дијагноза и воопшто не знаете да прочитате?

Знам дека другите луѓе имаат проблем да ги дешифрираат моите белешки. Наградата за убаво пишување ја добив на училиште, а сега мојот ракопис е целосно нечитлив. рече д-р Рут Брокато.

Причината за тоа, тврдат експертите, е преголемата работа што ја вршат лекарите. Многу пациенти, работните денови се долги, многу се пишува …

Ракописот на докторот се влошува во текот на денот бидејќи малите мускули на рацете се заморуваат – објаснува д-р Ашер Голдстајн и додава дека убавиот ракопис е последното нешто за што лекарите се грижат додека ја вршат својата работа.

Докторите постојано брзаат, кога би можеле да одвојат по еден час за секој пациент, наместо околу 15 минути, и малку да го забават ритамот на работа, тогаш тоа би се одразило во нивниот ракопис.

Дополнително, жаргонот што го користат лекарите и професионалните имиња често се целосно неразбирливи за пациентите, па кога се комбинира со неправилно пишување, не е чудно зошто само лекарите можат да го читаат напишаното.

Имаше и жртви поради лошиот ракопис

Имаше случаи кога пациентите ги загубија животите поради нечитлив ракопис на лекарите. Според извештајот од 2006 година, повеќе од 7.000 луѓе годишно умираат од медицински грешки предизвикани од нечитлив ракопис. Тоа е една од причините што сè повеќе лекари се свртуваат кон електронските медицински документи, бидејќи на тој начин ќе се избегнат ваквите трагедии.

Претходна објаваПремногу седиме!
Следна објаваНутриционистите открија кој чај треба да го пиете доколку сакате рамен стомак

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име