Дома Позитив на денот Започна славењето на кинеска Нова година!

Започна славењето на кинеска Нова година!

572
0


Оваа недела милиони луѓе ќе ја слават кинеската Нова година. Ќе го обележат заедниците низ целиот свет.Луѓето ќе јадат многу храна, ќе уживаат во огномет, ќе носат специјална облека и ќе закачуваат црвени фенери за да го одбележат овој настан. Оваа година кинеската нова година ќе започнува на 12 февруари. Причината што новата година паѓа во овој момент е затоа што означува почеток на лунарната нова година, а тоа е кога има почеток на нова месечина.
Ова е различно од „грегоријанскиот“ календар што традиционално се слави секогаш на 1 јануари. Бидејќи зависи од Месечината, датумот на кинеската Нова година всушност се менува секоја година, но секогаш ќе падне некое време помеѓу 21 јануари и 20 февруари. Фестивалот започнува на 12 февруари и трае до 16 дена. Оваа година се одбележува промената од годината на стаорецот во годината на волот. Кинеската нова година е позната и како пролетен фестивал или лунарна нова година.
Тоа е најважната прослава во кинескиот календар.Во кинеската традиција, секоја година го носи името на едно од 12-те животни, кои се карактеризираат во кинескиот хороскоп: Стаорец, вол, тигар, зајак, змеј, змија, коњ, коза, мајмун, петел, куче и свиња.Значи, животните ќе имаат година посветена на нив еднаш на секои 12 години, во циклус.

Како се слави?
Прославите во 2021 година може да бидат малку поинакви, особено на места, каде што, сè уште има строги ограничувања на коронавирусите, што значи дека луѓето не можат да се сретнат и не може да има големи средби. Милиони луѓе во Кина вообичаено патуваат низ целата земја пред новата година кога одат да поминуваат време со семејството, но оваа година луѓето се охрабруваат да не го прават тоа. Оние кои патуваат, мора да бидат тестирани и исто така да се следи нивното здравје.Обично пред да започнат свеченостите, луѓето навистина добро ги чистат своите домови за да бидат подготвени за прославите. Потоа, кога ќе дојде Денот на Новата година, постои традиција да не се зема метла, во случај да ја избришете среќата за Нова Година надвор од вратата! Во Кина училиштата и деловните објекти се затвораат во првите неколку дена од новата година, така што секој може да помине време со своите семејства.
Луѓето уживаат да јадат многу вкусна храна, вклучително и супа од јуфки, што традиционално носи среќа за годината што претстои.Типично има паради и претстави, со луѓе облечени во традиционална облека.
Огномет е исто така активиран, бидејќи се смета дека бучавата и светлата ќе ги исплашат сите зли духови следните месеци. Возрасните им даваат црвени коверти на деца со пари внатре. Свеченостите продолжуваат две недели, завршувајќи со специјален фестивал на фенери, што означува крај на периодот на прослава на новата година.

Претходна објаваВи кажуваме совети како да се претворите во утрински тип на личност…
Следна објаваДенес е светскиот ден на радиото – 13 февруари…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име