Дома Позитив на денот Ден на светите браќа Кирил и Методиј…

Ден на светите браќа Кирил и Методиј…

215
0

Дваесет и четврти мај се слави како празник на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. Тие ги поставиле темелите на словенската писменост и литература, ја развивале културата кај словенските народи и го ширеле христијанството.


Кирил и Методиј се родени во Солун во угледно и богато византиско семејство, татко Лав и мајка Марија. Најстариот од седумте деца, Методиј е роден околу 815 година, а најмладиот Константин во 826/27 година.


Светите Кирил и Методиј во Православната црква се прославуваат како „Свети рамноапостолни Кирил и Методиј, учители словенски“. Тие се еден владика и еден калуѓер: Кирил бил монах, а Методиј епископ и архиепископ. И двајцата биле многу учени луѓе. Вброени се меѓу најучените во цела Византиска империја. Нивното потекло било од Македонија. Тие го познавале својот народ и мајчиниот јазик. Затоа, на тој јазик го создале и првото писмо, азбуката и ги поставиле правилата за пишување.


По нивната смрт, нивните ученици Свети Климент и Свети Наум, охридските светители и чудотворци. Сава и Ангелариј, ја продолжуваат нивната работа и дејност помеѓу Словените.
Именден празнуваат: Кирил, Киро, Методиј, Мето…

Претходна објаваЗа светскиот ден на желките, 18 интересни факти…
Следна објаваМлеко без лактоза – добро или лошо за вашето здравје?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име