Дома Позитив на денот Денес е Велигден: Христос Воскресе – Навистина Воскресе!

Денес е Велигден: Христос Воскресе – Навистина Воскресе!

219
0


Православните христијани го слават Воскресението на Исус Христос, празник што ја симболизира победата на животот над смртта.
Велигден е најголемиот христијански празник затоа што суштината на христијанското учење го означува

Христовото воскресение од мртвите, како победа на верата и животот над смртта.
Се слави во повеќе од 60 земји во светот. Велигден според јулијанскиот календар го слават руските, српските, грузиските, цариградските, грчките, бугарските, ерусалимските и другите православни цркви.
На Велигден, жртвеничките врати се отстранети за да се покаже дека Исус Христос ја победил смртта со воскресението и ги отворил небесните порти.
Луѓето се поздравуваат за овој празник со „Христос воскресе“ и „Навистина воскресе“. Целата недела на празникот се вика Света Недела.
Според црковното учење, Исус бил распнат на крст во петокот, лежел во гробот во саботата, во градината на Јосиф, а во неделата во зората се почувствувал силен земјотрес и ангелот Божји слетал на гробот. Чуварите што го чувале гробот се исплашиле како да биле мртви, а Исус воскреснал.
За многу години!

Претходна објава5 совети за совршено печење: Како да подготвите јагнешко месо?
Следна објаваДенес е Втор ден Велигден!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име