Позитив на денот

Дома Позитив на денот

Од север кон југ, еве ги најубавите новогодишни елки во Италија...

0
Од север кон југ, еве ги најубавите новогодишни елки во Италија (ВИДЕО) Од север кон југ, еве ги најубавите новогодишни елки во Италија кои не...

Денеска е Светиот апостол и евангелист Матеј

0
Денеска е Светиот апостол и евангелист Матеј Светиот евангелист и апостол Матеј најпрвин со име Левије бил цариник. Но еднаш кога Исус поминувал покрај царинарницата...

Денес започнуваат Божиќните пости, траат до 7. јануари 2024 година

0
Денес започнуваат Божиќните пости, траат до 7. јануари 2024 годинаДенес, 28. ноември започнуваат Божиќните пости кои траат 40 денови, пред големиот празник Рождеството Христово...

Денес на 8. ноември се празнува големиот христијански празник Свети Димитриј...

0
Денес на 8. ноември се празнува големиот христијански празник Свети Димитриј во народот познат како Митровден. Именден празнуваат: Димитар, Митре, Митко, Димо, Димко, Димана, Димка,...

Денеска е Св. Николај Чудотворец архиепископ Мирликиски

0
Денеска се слави Свети Никола, најчестата слава на православните верници во месец декември. Свети Никола (Свети Николај Чудотворец) е еден од најпочитуваните светци, а го...

Денес е Св. Ѓорѓија – за многу години име и куќна...

0
Свети Великомаченик Георгиј Победоносец ( во народот познат како Свети Ѓорѓија) живеел и пострадал за време на безбожниот римски цар и идолопоклоник Диоклецијан (284...

Денес започнуваат Божиќните пости

0
Верниците од денеска до 6 јануари Бадник треба да се воздржуваат од лоши мисли и храна. За православните христијански верници, кои се водат според стариот...

Православните верници слават Собор на Свети Архангел Михаил

0
Меѓу поголемите есенски празници што нашиот народ ги празнува со домашни служби е и празникот Собор на свети архангел Михаил, меѓу народот попознат како...

Денеска е Св. бесребреници Кузман и Дамјан

0
Светите бесребреници Кузман и Дамјан (Козма и Дамјан) во народот познати како Свети Врачи наречени се бесребреници или безмитни затоа што бесплатно ги лекувале...

Денес на 8. ноември се празнува големиот христијански празник Свети Димитриј

0
Денес на 8. ноември се празнува големиот христијански празник Свети Димитриј во народот познат како Митровден. Именден празнуваат: Димитар, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите,...

Избор на уредникот

Копирање не е дозволено!