недела, декември 5, 2021

Интересно

Дома Интересно

Дали знаете како и зошто е создадена Гинисовата книга на рекорди?

0
Ова е една од најпопуларните книги во светот денес. Нема човек кој барем еднаш не прочитал интересен текст. Благодарение на Гинисовата книга на рекорди,...

Дали знаете каде се наоѓа најголемата ископана дупка во светот?(фото)

0
Рудникот Бингам Кањон е еден од најголемите отворени рудници во светот, широк повеќе од четири километри и длабок 1.200 метри и ја претставува најголемата...

Трик кој помага за побрзо одмаглување на стаклата во автомобилот

0
Сите знаеме дека влагата предизвикува интензивно замаглување на прозорците. Ова е потенцијално опасен феномен бидејќи ја ограничува видливоста. Иако испарувањето на стаклото не може...

Уметник го претвора авокадото во сензационални мини уметнички дела

0
Мајсторот за резбарење на овошје и светски шампион во резбарење Даниеле Бареси, е познат по своите наградувани скулптури за храна. Користејќи сè, од дињи...

Дали кафето може да се расипе?

0
Ако купивте неколку килограми кафе повеќе од потребното за еден месец, ќе го оставите некаде пред да ви треба, нели? Звучи логично, но дали некогаш...

Овие интересни факти за кафето ќе ве шокираат!

0
Ако пиете кафе секое утро, вие сте еден од милијардата обожаватели ширум светот. Поточно, повеќе од 2,25 милијарди шолји кафе се консумираат дневно, што...

15 интересни факти за јазиците што ќе ве изненадат

0
Дали знаевте дека денес постојат 7111 говорен јазик во светот? За сите има интересни факти што ги најдовме и сигурни сме дека ќе ве...

7 најубави фудбалски игралишта во светот…

0
Фудбалските натпревари се играат на истите правоаголни терени на трева низ целиот свет. Што тогаш ги прави магични? Неверојатни места каде што се направени. Гспон,...

Уметникот ги трансформира животните во ботаничка градина со своите уметнички дела

0
Јапонскиот уметник Хироки Такеда ја доловува убавината на животните во серија ботанички акварели. Користејќи живописна палета на бои, тој дизајнира и трансформира животни, кои...

Дали знаете зошто скоро сите корпи за алишта имаат дупки?

0
Постои добра причина за тоа. Сите знаеме дека скоро сите корпи за алишта има дупки, но дали некогаш сте се запрашале зошто е тоа така?...

Избор на уредникот

Копирање не е дозволено!