Дома Здравје 5 причини зошто е добро да пиете топла вода

5 причини зошто е добро да пиете топла вода

158
0

Антички лек што го релаксира и лечи телото одвнатре…
Иако има малку научни истражувања што го потврдуваат позитивното влијание на пиењето топла вода, многу луѓе тврдат дека токму оваа рутина им помогнала да решат некои здравствени проблеми и да се чувствуваат подобро. Ви кажуваме предлози за тоа како можете да конзумирате топла вода во корист на здравјето.
5 причини зошто е добро да пиете топла вода:

 1. Може да го олесни затнатиот нос
  Држењето чаша топла вода и длабоко вдишување на пареа може да помогне во олабавување на затнатите синуси и олеснување на главоболката. Пиењето топла вода исто така ќе помогне при воспаление на грлото, ќе ја намалите болката и таложењето на слузта.
 2. Помага при варење
  Пиењето топла вода е особено ефикасно за активирање на дигестивниот систем. Ако испиете чаша топла вода наутро, ќе го стимулирате дигестивниот систем и ќе му помогнете на телото подобро да ја вари и елиминира храната. Пиењето ладна вода по оброкот може да биде контрапродуктивно. Студената вода ги зацврстува маслата и мастите во храната што ја јадевте. Ова создава масни наслаги и го отежнува варењето.
 3. Помага при слабеење
  Ако денот го започнете со пиење чаша топла вода со лимон, ќе му помогнете на вашето тело да ги разгради мастите. Топла вода со лимон исто така ја контролира желбата за храна бидејќи лимонот содржи пектински влакна.
 4. Ја подобрува циркулацијата на крвта
  Акумулираните наслаги во нервниот систем и наслагите на маснотии во организмот се елиминираат кога пиете чаша топла вода. Оваа постапка помага да се исфрлат токсините што се присутни во организмот, што доведува до подобра циркулација. Топлата вода помага и во опуштање на мускулите и олеснување на протокот на крв.
 5. Полесно ќе заспиете
  Пиењето топла вода за време на вечера и пред спиење ќе му помогне на вашето тело да се релаксира и смири, а вие полесно ќе заспиете. Исто така, ќе помогне да се запре ноќната желба за храна.
  Започнете да ја подготвувате утринската чаша топла вода како дел од вашата рутина и ако не ви се допаѓа вкусот на топла вода, додадете лимон или лимета.
Претходна објаваПрва помош за испукани усни…
Следна објаваПетминутно брауни од микробранова печка – за мрзеливи…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име