Дома Здравје 5 загрижувачки знаци на висок крвен притисок, кои се јавуваат за време...

5 загрижувачки знаци на висок крвен притисок, кои се јавуваат за време на спиењето!

15465
0

5 загрижувачки знаци на висок крвен притисок, кои се јавуваат за време на спиењето!

Неколку работи кои се случуваат навечер, за време на спиењето, може да укажуваат на висок крвен притисок.

Од ‘рчењето до честото ноќно мокрење, постојат одредени знаци на висок крвен притисок во текот на ноќта кои можат да ве предупредат за состојбата.

Според една нова студија објавена во списанието Digital Medicine, луѓето кои поминуваат повеќе време на ‘рчење ноќе се изложени на поголем ризик од висок крвен притисок. Постојат и други знаци и симптоми на кои треба да внимавате. Психијатарот од Emmoneds, Горав Гупта, ги откри помалку познатите, но предупредувачки симптоми на висок крвен притисок кои се јавуваат во текот на ноќта.

‘Рчењето

Еден вообичаен показател за висок крвен притисок е ‘рчењето , особено ако е придружено со паузи во дишењето, познато како апнеја при спиење. ‘Рчењето настанува кога дишните патишта делумно се блокираат, предизвикувајќи вибрации во ткивата на грлото.

Меѓутоа, кај луѓето со хипертензија, ‘рчењето може да сигнализира повеќе од само апнеја при спиење, така што може да укаже на ограничен проток на крв поради стеснетите крвни садови, белег на висок крвен притисок.

Несоница

Иако многу фактори можат да придонесат за несоница , како што се стресот, анксиозноста или лошата хигиена на спиењето, високиот крвен притисок или хипертензијата може да го нарушат природниот циклус на спиење на телото, што го отежнува спиењето во текот на ноќта.

Немирен сон

Честото будење или немирниот сон може да укажуваат на проблеми поврзани со хипертензија, бидејќи високиот крвен притисок може да предизвика често будење.

Прекумерно мокрење

Ноктурија, или прекумерно мокрење во текот на ноќта, може да биде симптом на хипертензија. Зголеменото ниво на крвен притисок може да ги стресе бубрезите, што доведува до зголемено производство на урина и потреба да се будите повеќе од еднаш за да уринирате.

Главоболка

Главоболката по будењето или во текот на ноќта исто така може да биде знак за висок крвен притисок. Ваквите главоболки обично се најинтензивни наутро, бидејќи крвниот притисок природно се зголемува за време на спиењето и го достигнува својот врв во раните утрински часови, пренесува Hindustantimes.com .

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име