Дома Здравје 3 народни методи против забен камен: Сакајте ја вашата насмевка

3 народни методи против забен камен: Сакајте ја вашата насмевка

863
0

3 народни методи против забен камен: Сакајте ја вашата насмевка

Народни методи против забен камен
Грижата за забите е нашата секојдневна рутина. Сите сакаме совршена насмевка. За среќа, постојат народни методи против забен камен кои можат да ни помогнат.

Понекогаш правилната грижа за забите не го гарантира нивното здравје. Забен камен често се појавува дури и со многу внимателна грижа. Ова се случува поради консумирање мека храна и метаболички нарушувања. Овие традиционални методи можат да помогнат во спречување на наслаги, а подоцна и забен камен. Се разбира, ова е исто така многу важно во борбата против кариес .

Народни методи против забен камен
Забен камен се формира од стврднатиот плак кој се депонира на нашите заби. Плакета е всушност остатокот од храната, на која потоа и се придружуваат бактериите. Постојано се формира плакета, а ако не успееме добро да ја исчистиме, тогаш формира калкулус што е многу потешко.

Плакнење со мед
Медот може да помогне да се намали формирањето на наслаги и забен камен. Природниот мед има голем број корисни својства , вклучително и антибактериско дејство. Растворете 1 лажичка мед во чаша топла вода. Исплакнете ја устата со овој раствор 3 пати на ден.

Миење заби со сода бикарбона
Редовната сода бикарбона, исто така, може да биде многу ефикасна за чистење на стврдната плакета од вашите заби. За да го направите ова, можете да додадете мали количини на сода бикарбона во вашата паста за заби ( која можете сами да ја направите ) и да ги четкате забите многу темелно на овој начин 1-2 пати неделно. Овој метод можете да го користите на малку поинаков начин за забен камен кој веќе е потемнет. Натопете ја четката за заби во сода бикарбона и темелно измијте ги заболените заби.

Народни методи против забен камен: Цвет од липа и борови пупки
Комбинацијата од липа и борови пупки е одлична комбинација за спречување на забен камен. Исплакувањето со оваа лушпа може да го спречи создавањето наслаги, а со тоа и камења. Земете 4 лажици од смесата од овие две состојки во еднакви количини и оставете да отстои покриено со половина литар врела вода 15 минути. Откако ќе ги измиете забите, со добиената лушпа исплакнете ја устата. Овој метод е многу ефикасен и за намалување на воспалението на непцата.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име