Дома Здравје Дали страдате од грчеви во нозете ноќе?

Дали страдате од грчеви во нозете ноќе?

2841
0

Еве го случајот во кој сепак треба да одите на лекар

Експертите предупредуваат дека честото појавување на грчеви во нозете може да укажува и на недостаток на магнезиум во телото…

Грчевите се честа појава која може да биде предизвикана едноставно од предолго престојување во иста положба. Но, ако се будите ноќе со ова интензивно чувство на болка, знаете колку тоа може да биде досадно и фрустрирачко. Ноќните грчеви повремено погодуваат околу 60 проценти од населението, почесто жените отколку мажите, а зачестеноста на грчевите се зголемува со возраста. Во повеќето случаи, грчевите го зафаќаат мускулот на потколеницата, но тие исто така можат да влијаат на предниот или задниот дел на мускулите на бутот.

Не е секогаш јасно што предизвикува грчеви во нозете, но тие често може да се поврзани со вашата положба на спиење. Често спиеме со испружени стапала, што ги скратува мускулите на потколеницата и ги прави поподложни на грчеви. Долгото стоење или седење исто така може да придонесе за појава на грчеви, но прекумерното истегнување на мускулите поради прекумерно вежбање може да доведе и до пренапрегање на мускулите и зголемен ризик од грчеви.

Недостаток на магнезиум

Сепак, експертите предупредуваат дека честото појавување на грчеви во нозете може да укаже и на недостаток на магнезиум во организмот. Поточно, магнезиумот е одговорен за повеќе од 300 биохемиски процеси во телото, вклучително и мускулна контракција и пренос на импулси помеѓу нервните клетки. Ниското ниво на магнезиум предизвикува и ниско ниво на калиум и калциум бидејќи ја нарушува нивната регулација во телото, а тоа доведува до грчеви во мускулите и мускулна слабост. Една неодамнешна студија покажа дека повеќе од 11 проценти од возрасните жени и 14 проценти од возрасните мажи имаат внес на магнезиум под најниската препорачана дневна доза, ниво на кое најверојатно ќе се појави недостаток. Пред тоа истражување, друга студија, објавена во Американската национална библиотека за медицина, покажа дека земањето додатоци на магнезиум може да помогне при ноќни грчеви во нозете. Потребните витамини и минерали најмногу може да се добијат од редовна исхрана. Сепак, оваа студија покажа дека луѓето кои земале повеќе од 200 mg магнезиум дневно доживеале значително намалување на фреквенцијата на грчеви во споредба со луѓето кои не земале додатоци на магнезиум. Во секој случај, ако мислите дека вашата исхрана е дефицитарна со магнезиум, посегнете по храна како бадеми, индиски ореви, цели зрна, мешунки и зелен зеленчук како спанаќ.

Имајте на ум дека преработената храна содржи малку магнезиум и дека нашите тела апсорбираат околу 30 проценти помалку магнезиум како што старееме. Апсорпцијата на магнезиум може да се намали и со ниско ниво на витамин Д. Исто така, пушењето, пиењето алкохол и земање одредени лекови, како што се статини, диуретици и антациди, може да го намалат нивото на магнезиум.

Кога да се оди на лекар

Во повеќето случаи, грчевите во нозете не се причина за загриженост, особено ако се само повремени. Но, ако тие станат чести, треба да разговарате со вашиот лекар за тоа. Имено, грчевите во нозете можат да се поврзат со некои болести, како што се болест на моторните неврони, Паркинсонова болест, дијабетес, остеоартритис, болести на тироидната жлезда, црниот дроб и бубрезите, како и срцеви заболувања и нарушувања на циркулацијата. Значи, ако грчевите во нозете се многу чести или многу болни, го нарушуваат сонот и не можете да функционирате нормално следниот ден, треба да разговарате со вашиот лекар за овој проблем.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име