Дома Живот ШТО Е ФЕБИНГ? Модерните бракови и врски пропаѓаат поради него

ШТО Е ФЕБИНГ? Модерните бракови и врски пропаѓаат поради него

1101
0

ШТО Е ФЕБИНГ? Модерните бракови и врски пропаѓаат поради него

Колку пати влегувате во кревет со партнерот и првото нешто што го правите е да го земете телефонот или да се вратите од работа и да гледате интересни видеа од социјалните мрежи за време на семејниот ручек.
Ова однесување е класифицирано како феномен наречен фабинг, што според експертите е една од водечките причини зошто модерните бракови „умираат“. Зборот е создаден со комбинирање на англискиот збор за мобилен телефон (телефон) и snubbing.
„Би сакал да ме слуша, но да не му гледа во мобилниот телефон“, биле првите зборови на многу партнери, но и партнери, кои се обратиле до психотерапевти за да ги решат проблемите во бракот, објаснил семејниот терапевт Небојша Савиќ.

„Се работи за лоша комуникација, од која се произведуваат некои други покомплексни проблеми“, истакнува психотерапевтот и додава дека првиот проблем е површноста и губењето на блискоста.


Психолозите кои се специјализирани за партнерски односи предупредуваат дека одредени навики на социјалните мрежи може да укажуваат на незадоволство во бракот, пренесува сајтот YourTango.


Ако забележите дека сè почесто разговарате со минати пријатели, поранешни партнери или флертувате со деловни познаници, а истовремено ги лајкувате или коментирате нивните објави, можеби барате на погрешно место.

Ја проверувате секоја порака, лајк или коментар, дури и доцна навечер или рано наутро. Може да споделувате работи на мрежи што не ги споделувате со вашиот сопружник, криејќи го тоа од него и преправајќи се дека комуницирате со некој друг. Доколку се препознаете во овие навики, тоа е јасен знак дека нешто недостасува во вашиот брак.

Вие сте онлајн нон-стоп
Ако поминувате премногу време проверувајќи ја мрежата додека вашиот партнер е наоколу, дискутирајќи на форуми и групи наместо да поминувате време со партнерот или дури и да флертувате со луѓе што ги среќавате на интернет, можете да се дистанцирате од партнерот на ментално и емоционално ниво. Овие навики можат да предизвикаат сериозни проблеми во врската или бракот.

Имате позабавно вмрежување од вашиот партнер
Трета навика која укажува на незадоволство од врската е кога повеќе се забавувате на социјалните мрежи отколку со партнерот. Ако барате забава и возбуда гледајќи на Facebook, TikTok или Instagram наместо квалитетно да поминувате време со вашиот партнер, тоа може да биде знак дека не го добивате она што ви треба во вашата врска.

Иако може да се препорачаат аудио книги, јазични курсеви и истражување, ако постојано барате забава на друго место освен со партнерот, тоа покажува дека нешто недостасува во вашата врска.

Доколку се препознавате во овие навики, време е да имате сериозен разговор со партнерот. За да напредува врската, и двајцата треба да се фокусирате на врската, а не на социјалните мрежи.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име