Дома Живот Топ 5 калорични пијалоци што мора да ги избегнувате ако сакате да...

Топ 5 калорични пијалоци што мора да ги избегнувате ако сакате да изгубите тежина

476
0

Борбата против килограмите за многумина започна со влегувањето во 2022 година. Доколку сакате да бидете во форма и да имате витка линија за летото 2022 година, која ќе ни дојде побрзо отколку што мислите, тогаш сега е вистинското време да почнете да се храните здраво и да станете активни.

Постојат три свети грали кога станува збор за слабеење. Првиот е калориски дефицит, вториот е вежбањето и третото и последно, но не помалку важно е хидратацијата, односно водата.

Ако сакате да ослабете, треба да пиете најмалку два литра вода дневно, но не и сокови и други пијалоци со кои внесуваме непотребни калории. За да избегнете непотребно внесување калории во организмот, во продолжение ќе ви откриеме кои пијалоци се најкалорични.

 1. Алкохол
  Алкохолот е многу калоричен особено ако го помешате со сок. Во случаи кога сакате да се напиете нешто алкохолно, тогаш вашиот избор треба да биде, на пример, вотка со лимон и минерална вода.
 2. Газирани пијалоци
  Газираните пијалоци како Кока Кола или Фанта се полни со шеќер, па затоа треба да се избегнуваат во широк лак. Единствениот газиран пијалок што е во ред за пиење е минералната вода.
 3. Кафе со шеќер
  Многумина не можат да функционираат без кафе, но ако сте кафуле кое сака да ослабне тогаш задолжително избегнувајте засладено кафе.
 4. Млеко
  Млекото може да предизвика надуеност ако сте нетолерантни на лактоза, затоа прво проверете ја вашата толеранција на лактоза.
 5. Сокови
  Апсолутно сите сокови се полни со шеќер, па се многу калорични, што нема да ви помогне да ослабете.
  Во ред е да пиете половина литар незасладен чај или чаша цеден сок со вода дневно, но вашата хидратација нека се базира на вода.
Претходна објаваАктивиран јаглерод (активен јаглен) – кога и зошто се користи
Следна објаваСите здравствени придобивки од кромидот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име