Дома Здравје ТОП 12 факти за очите кои сигурно не сте ги знаеле!

ТОП 12 факти за очите кои сигурно не сте ги знаеле!

199
0

Ова се само некои од безбројните факти за еден од нашите најсложени и најинтересни органи, за очите.
Чудото на гледање е еден од најважните подароци само затоа што сме припадници на човечката раса. Едноставни работи како гледање елен во дивината, гледање омилен спортски тим или гледање омилени уметнички дела во голема мера ги збогатуваат нашите животи. Ви донесуваме неколку фасцинантни факти за очи кои не ги знаевме, а веројатно и вие не. Колку навистина знаеме за овие интересни органи – очите, што ни овозможуваат овие неверојатни искуства?
Оптички експрес:
☼ Окото е долго околу 2,5 см и тежи околу 7 грама,
☼ Човечкото око може да разликува околу 10 милиони различни бои,
☼ Очите остануваат со иста големина за цел живот, додека нашите нос и уши постојано растат,
☼ Човечкото око трепка во просек од 4.200.000 пати годишно,
☼ Очите се составени од над 2 милиони делови,
☼ Секое одделно око содржи 107 милиони клетки и сите се чувствителни на светлина,
☼ Окото е најбрзиот мускул во телото. Оттука и изразот „трепкање на око“,
Неколку поинтересни факти:
☼ Најчеста боја на очите е кафеавата,
☼ Под кафеавата боја на очите е сината. Едно лице може да направи операција на очите за да ги направи кафените очи сини,
☼ Ноќното гледање на тигар е 6 пати подобро од оној на човекот,
☼ Оматофобијата е страв од очите,
☼ Пиратите носеле обетки поради верувањето дека го подобруваат нивниот вид,

Претходна објаваДо чиста кожа за два дена…
Следна објаваЈога против напнатост…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име