Дома Здравје СУПЕР АНТИБИОТИК КОЈ ГИ УНИШТУВА СИТЕ ИНФЕКЦИИ НА БУБРЕЗИ, МОЧНИ И УРИНАРНИ...

СУПЕР АНТИБИОТИК КОЈ ГИ УНИШТУВА СИТЕ ИНФЕКЦИИ НА БУБРЕЗИ, МОЧНИ И УРИНАРНИ КАНАЛИ!

3936
0

СУПЕР АНТИБИОТИК КОЈ ГИ УНИШТУВА СИТЕ ИНФЕКЦИИ НА БУБРЕЗИ, МОЧНИ И УРИНАРНИ КАНАЛИ!

Секој кој имал инфекција на уринарниот тракт знае колку таа може да биде болна и упорна. Постојаната потреба за мокрење, иако не успевате да уринирате, чувствувате болка и притисок.

Дури и ако уринирате, чувството додека го правите тоа е многу болно. Сепак, некои природни антибиотици можат ефикасно да помогнат при циститис. Секоја петта жена добива циститис секоја година, а инфекцијата ја предизвикува бактеријата ешерихија коли. Во повеќето случаи, болеста ќе помине сама по себе. Но, ако имате симптоми на циститис, тогаш мора да посетите лекар.

Симптомите на циститис ве тераат да одите во тоалет на секои 10 минути и има многу болно чувство на печење при мокрење каде што ќе забележите секрет или крв во урината, болки во грбот, треска или треска. Меѓутоа, доколку сакате по природен пат да се ослободите од уринарната инфекција, ви претставуваме еден од најпопуларните природни антибиотици кои ја елиминираат оваа непријатна појава уште по првиот третман.

Потребни состојки:

  • 250 грама корен од магдонос
  • 250 грама кора од лимон
  • 250 грама мед
  • 2 дл маслиново масло

Начин на подготовка:
Коренот од магдонос исечкајте го на многу мали парчиња и ставете го во блендер заедно со кората од лимон, медот и маслиновото масло. Добро измешајте ги состојките додека не добиете растворена смеса. Чувајте ја смесата во фрижидер.

Начин на консумирање:
Консумирајте по една лажица од добиениот лек секое утро.

Забелешка:

Медот треба да биде органски, купен од доверлив пчелар и бидете сигурни дека лимонот нема пестициди. Ако сте купиле лимон во самопослуга, ставете го во вода со сода бикарбона за да ги отстраните сите пестициди и штетни материи. Исто така, добро измијте го коренот од магдонос пред да го користите.

Што друго можете да направите за да го подобрите здравјето и на мочниот меур и на уринарниот тракт?

  • Пијте многу вода

Иако ова не звучи како многу лек, пиењето многу течности е една од најважните работи што можете да ги направите за вашиот мочен меур. Покрај тоа што ќе ги отстраните бактериите од вашето тело, водата ќе ви помогне да уринирате кога треба да уринирате. Пијте 8 чаши вода дневно, или повеќе ако можете.

  • Одете во тоалет и редовно извршувајте ги вашите физиолошки потреби

Не задржувајте ја урината и не одложувајте да одите во тоалет. Држењето урина им помага на бактериите да се размножуваат побрзо. Редовното мокрење го намалува бројот на бактерии и шансите за инфекција.

Консумирајте чај од магдонос

Магдоносот има диуретик својства. Пиењето чај не само што ќе ве освежи, туку и ќе го забрза процесот на заздравување. Пијте чај од магдонос за да ги ублажите или спречите уринарните инфекции. За подготовка на овој чај потребни ви се 2 лажички сушен магдонос и 250 мл вода. Исушениот магдонос ставете го во топла вода и оставете го да отстои 10 минути.

  • Јадете краставица

Овој зеленчук е идеален за чистење на мочниот меур поради неговата содржина на вода. Краставицата ќе обезбеди доволно течност и ќе помогне да се ослободите од бактериите.

  • Консумирајте сок од брусница, во случај да имате премногу чувствителен стомак, користете чај
    Сокот од брусница е одличен за превенција и многу добро средство за лекување на инфекции на уринарниот тракт. Се што треба да направите е да пиете 2 чаши незасладен сок од брусница дневно.

Совети плус:

Избегнувајте кофеин, чоколадо. Овие состојки можат да им помогнат на бактериите побрзо да навлезат во уринарниот тракт.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име