Дома Здравје Студените стапала не укажуваат само на слаба циркулација

Студените стапала не укажуваат само на слаба циркулација

2002
0

Добро е да се знае.

Ве молиме запомнете: Студените стапала не укажуваат само на слаба циркулација

Д-р Даниел Десперс објаснува дека не е невообичаено понекогаш да имате студени стапала, но ако проблемот е константен, можеби постои основна здравствена состојба што го предизвикува и во тој случај, таа предлага детален преглед од лекар по ваш избор. .

  • Како што артериите се оддалечуваат од срцето и влегуваат во нозете и стапалата, тие постепено стануваат помали и полесно се блокираат од масните наслаги – објасни д-р Деспрес и додаде:
  • Со оглед на тоа што артериите кои водат до стапалата се најмали, тие често се први зафатени, што доведува до чувство на студенило во стапалата.

Пушењето, високиот крвен притисок и високиот холестерол се исто така фактори на ризик за слаба циркулација.

Дијабетесот и хипотироидизмот исто така може да доведат до овој феномен.

  • Често кај дијабетес, ако шеќерот во крвта е постојано висок, може да дојде до оштетување на нервите, што предизвикува невропатија или чувство на ледено горење, што повторно може да предизвика чувство на студенило – објасни д-р Деспрес.
  • Со хипотироидизам, телото не произведува доволно хормони, што влијае на метаболизмот на телото, кој ја контролира телесната температура – додаде таа.

Недостатокот на железо може да доведе до чувство на студенило во стапалата, поточно недостатокот на железо предизвикува анемија, чијшто несакан ефект е хронично студените стапала.

Ако имате слаба циркулација во долните екстремитети, можете да почнете да го решавате проблемот што е можно поосновно – движете се повеќе. Прошетката ќе ги раздвижи заспаните артерии, кои ќе се наполнат со крв и ќе ви ја вратат нормалната топлина на стапалата.

Масажата е исто така одличен начин да ја вратите саканата температура на вашите стапала.

Пред спиење, додека гледате телевизија, можете да ги потопите стапалата во топла вода околу 10 минути, а потоа темелно да ги избришете, да нанесете крема и доколку имате волнени чорапи облечете ги пред спиење. Волнените чорапи се најдоброто „подвижно затоплување“ за вашите стапала.

Доколку ги следите светските трендови и ако ви треба инстант решение, можете да нанесете креми за затоплување (не спортски, туку козметички) на стапалата и на тој начин привремено да се ослободите од несаканата настинка.

Претходна објаваПричини зошто цвеклото треба да биде во вашата чинија: богато со хранливи материи и нискокалорично
Следна објаваДали знаете? Солта може да се најде во храната каде што НЕ очекувате

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име