Дома Здравје Сода бикарбона ја одржува оралната хигиена – направете течност за плакнење и...

Сода бикарбона ја одржува оралната хигиена – направете течност за плакнење и афти

662
0

Сода бикарбоната има благотворно дејство на кожата и мукозните мембрани на усната шуплина, но внимавајте ако ја користите за желудочни киселини.

Ако додадете малку лимон или лимета во растворот од сода бикарбона, со неколку капки есенцијални масла, ќе добиете средство за дезинфекција и ги уништува лошите мириси.
Сода бикарбона одамна е повеќенаменски препарат кој има неколку докажани придобивки и тоа не само во здравствениот домен. Се користи како исклучително добро средство за дезинфекција, има антибактериски својства, чисти, детоксифицира, уништува бактерии и микроби.

Сода бикарбона помага при афти
Мали, болни рани во устата, познати како афти, се чести. Многумина мислат дека причината е првенствено падот на имунитетот, но примарна причина е присуството на некои бактерии, односно инфекција. Се појавуваат внатре во усната шуплина и не се заразни, не се пренесуваат. Некои истражувања велат дека сода бикарбона може да помогне да се смират симптомите кога се појавуваат афти. Ја ублажува болката, рани ќе зараснат и ќе исчезнат побрзо.

Рецептот е едноставен. Истурете 1/2 лажичка сода бикарбона во половина чаша топла вода. За посилен ефект, можете да додадете неколку капки лимон, лимета или некое есенцијално масло. Голтајте полека, задржувајќи ја течноста во устата кратко време. Повторете неколку пати на ден додека болката во грлото не заздрави и исчезне.

Миење уста и паста за заби
Оралната хигиена е важна за да се избегнат инфекции на усната шуплина, вклучувајќи ги забите и непцата. Покрај редовната дентална хигиена, паста за заби и конец без парабен, треба да се користат и средства за плакнење на устата. На овој начин, средството за чистење допира до оддалечените агли на устата и пукнатини во забите, непцата и јазикот. Многумина за таа цел користат сода бикарбона и, како што велат, има ефект. Освен што го освежува здивот, има и антибактериски и антимикробни својства. Ова ќе помогне да се уништат бактериите кои се размножуваат во устата поради остатоците од храна. Една студија покажа дека сода бикарбона не го намалува значително нивото на оралните бактерии . Покрај тоа, ги неутрализира мирисите и ја зголемува вкупната pH вредност во усната шуплина . Рецептот за подготовка е ист како и кај афтите.

Сода бикарбона ги избелува забите
Сода бикарбона е докажано средство за избелување на забите . Искуствата на оние кои ја користеле велат и дека пастата за заби со сода бикарбона посилно делува на избелување на забите и отстранување на наслаги на забен камен. Сода бикарбоната има својства кои овозможуваат подобро разградување на молекулите кои создаваат дамки на забите. Веќе споменато, неговите антибактериски и антимикробни моќи помагаат во борбата против штетните бактерии кои се акумулираат на забите и во устата.

Нанесете сода бикарбона на четката за заби и внимателно премачкајте ги забите, непцата и јазикот. Ако сте имале некои бактерии или габи, како кандида, задолжително сменете ја четката по некое време.

Сода бикарбоната е добра и за изгореници од сонце, каснувања и оштетување на кожата
Сода бикарбона може да помогне да се смири кожата по прекумерно изложување на сонце, како и во случај на каснување од бубачки и убоди од пчела. Забележано е дека е корисен и во случај на изгореници поради изложување на посилна сончева светлина. Тогаш добро е да му додадете малку пченкарен скроб или овесна каша. Секако, доколку вашата кожа е склона кон иритација или алергии, бидете внимателни и не користете ниту една од состојките доколку не сте ја пробале досега.

За да направите купка со сода бикарбона, истурете 1-2 чаши сода бикарбона во млака вода. Во случај да сакате да третирате само делови од иритирана кожа, направете паста со сода бикарбона и малку вода. Нанесете подебел слој паста на критичната област. Оставете да отстои до 20 минути, а потоа исплакнете со топла вода.

Не претерувајте кога имате желудочни киселини

Во нас живеат паразити. Постои начин да ги спречите да се активираат и да создадат големи здравствени проблеми
Треба да се внимава кога се користи сода бикарбона против металоиди , што е вообичаена цел. Не користете го често и никогаш во големи количини. Можете да пиете чаша млака вода со една кафена лажичка сода бикарбона, но не повеќе од тоа. Или намалете ја количината на храна што ја јадете или консултирајте се со лекар ако често имате рефлукс на киселина. Тоа може да биде привремен проблем со варењето, но и симптом на некои посериозни болести како што се ракот на дигестивниот тракт.

Претходна објаваНајпознатиот португалски десерт го правеле монасите во 18 век
Следна објаваСалата од обарено цвекло

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име