Дома Здравје Смокви – природен лек за анемија

Смокви – природен лек за анемија

440
0

Дали знаевте дека четири суви смокви обезбедуваат дури четвртина од препорачаната дневна количина на железо, кое му е потребно на нашиот организам?

За максимален ефект, јадете смокви со компот или свежо цеден сок од портокал, кој е богат со витамин Ц, бидејќи ја подобрува апсорпцијата на железото.

Сувите смокви се исто така одличен извор на минерали. Освен со железо, смоквите се богати со бакар, цинк, селен, манган, калциум и калиум.

Смоквите исто така содржат есенцијални омега-3 и омега-6 масни киселини, како и фитостероли, кои можат да помогнат во намалувањето на нивото на холестерол во крвта.

Претходна објаваСланина-дали сланината е нездрава или, напротив, многу корисна за нашиот организам
Следна објаваПобедете ја настинката за еден ден!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име