Дома Твој готвач СИТЕ ЈАДЕМЕ ДОМАТИ, НО ОВАА САЛАТА УШТЕ НЕ СТЕ ЈА ПРОБАЛЕ: Толку...

СИТЕ ЈАДЕМЕ ДОМАТИ, НО ОВАА САЛАТА УШТЕ НЕ СТЕ ЈА ПРОБАЛЕ: Толку е вкусна, а тајната е во 1 состојка

15248
0

СИТЕ ЈАДЕМЕ ДОМАТИ, НО ОВАА САЛАТА УШТЕ НЕ СТЕ ЈА ПРОБАЛЕ: Толку е вкусна, а тајната е во 1 состојка

Доматите се омилена храна во текот на летото, а најчесто ги јадеме во комбинација со кромид и краставици. Сега е време да пробате нешто ново и поубаво, а вкусот целосно ќе ве воодушеви.

Тајната на оваа салата е во една состојка. Никогаш не би погодиле, но ако додадете малку свежо нане на доматите, ќе добиете вкусно летно јадење кое никого нема да остави рамнодушен. Освен што се вкусни, не смееме да заборавиме и на здравствените придобивки од доматите.

Ви носиме рецепт за специјална салата од домати – можете да ја јадете како оброк или како прилог на главното јадење.

Компоненти:

Домати – 1 кг.

Слатка пиперка – 2 парчиња

Магдонос – 2 гранчиња

Копар – 2 гранчиња

Нане – 3-5 листови

Лук – 3-4 чешниња

Алкохолен оцет – 1 лажица

Растително масло – 4 лажици

Шеќер – 1,5-2 лажички

Сол – 1 кафена лажичка

Лута пиперка – по вкус

Подготовка:

Во блендер ставете ја слатката пиперка, лукот, нането, копар, оцетот, растителното масло, шеќерот и солта и блендирајте додека не добиете единствена смеса.

Измијте ги доматите, па прелијте ги со зовриена вода и оставете ги да отстојат 5-7 минути, па процедете ги и отстранете ја кората од доматите. Благодарение на оваа техника, доматите ќе се маринираат многу побрзо. Секој домат исечете го на 4 дела.

Ставете ги доматите во садот во кој ќе ја послужите салатата и наредете ги во слоеви. Покријте го секој слој со добиената маринада и посипете со магдонос.

Покријте ја салатата со фолија и оставете ја да се маринира 2 часа на собна температура, а потоа добро измешајте ја и ставете ја во фрижидер преку ноќ.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име