Дома Здравје Сирупот од цитрус и зачини помага при болки во грлото: Направете го...

Сирупот од цитрус и зачини помага при болки во грлото: Направете го сами

445
0

Природните состојки се најдобриот лек
Во овој период од годината, луѓето често добиваат болки во грлото . Тешкотии при голтање, занатост и болки во грлото може да се излечат и со подготовка на домашен сируп од агруми и зачини полн со антиоксиданси. Сирупот нема непријатен вкус, а брзо ќе делува и ќе ги ублажи сите симптоми.

Состојки за сируп:

4 лажици мед

1 мала лажица куркума

1 мала лажица рендан ѓумбир

1 мала лажица мелен лук

половина лажичка цимет

половина мала лажица лута пиперка

4 супени лажици сок од лимон

сок од 1 портокал

Подготовка:
Медот се загрева додека не се разреди и се додаваат сите состојки и се остава да отстои еден час.

Земете мала лажица сируп два до три пати на ден.

Сирупот ќе ја ублажи болката и ќе помогне при тешко голтање.

Претходна објаваСпирални стапчиња со шунка и сирење (рецепт)
Следна објаваВнимание: Една утринска навика може да биде причина за висок крвен притисок

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име