Дома Здравје Сигурно не сте ги знаеле овие 5 работи за водата…

Сигурно не сте ги знаеле овие 5 работи за водата…

196
0

Тие велат дека едно јаболко на ден го држи докторот далеку, но што можат осум чаши вода да направат за нас? Водата дава неколку важни придонеси за организмот. Скоро секоја клетка бара вода за да може правилно да функционира, како и скоро секој метаболички процес.

Помеѓу 55% ​​до 75% од човечкото тело е составено од вода, а со оглед на тоа дека губиме околу 3 чаши вода на ден преку дишење, потење и мокрење, важно е да се надополни таа загуба.

Вашето тело се поти во обид да се олади. Заменувањето на изгубената течност е од витално значење. Не потпирај се на чувство на жед бидејќи дотогаш веќе си малку дехидриран. Избегнувајте пијалоци кои содржат кофеин или алкохол бидејќи дополнително го дехидрираат вашето тело.

Откриваме пет работи што не сте знаеле за вода, кои ќе ве охрабрат конечно да започнете да ги пиете тие осум чаши на ден.

  1. Водата ги подобрува менталните функции: Ако не се сеќавате што е напишано во воведот на овој напис, вашиот мозок може да биде жеден. Бидејќи околу 80% од мозочното ткиво е составено од вода, важно е вашиот мозок да биде хидриран. Клиничките испитувања покажаа дека дехидрираноста ја намалува краткотрајната меморија и концентрација. Во мозокот, водата им помага на протеините, ензимите и хранливите материи да стигнат до нивната дестинација. Кога телото е дехидрирано, течностите се движат побавно. Водата исто така го чисти мозокот од слободните радикали кои ги оштетуваат клетките.
  2. Водата може да спречи критични болести: Артритисот, ракот и срцевите заболувања се сериозни болести кои влијаат на милиони луѓе, но може да избегнете да бидете дел од тие статистички податоци ако пиете доволно вода. Зглобната течност овозможува ‘рскавичните краеви на коските да се лизгаат во заедничката празнина. Кога има доволно вода, има помалку триење околу зглобовите и затоа е помала веројатноста за артритис. Исто така, кога има доволно вода, телото се чисти од токсини. Го намалува времето што овие токсини го поминуваат во контакт со дебелото црево и мочниот меур, што може да ги намали шансите за развој на рак. Водата го чисти телото од вишок сол. Неколку студии поврзуваат високо ниво на сол, висок крвен притисок и голем број срцеви нарушувања.
  3. Водата може да помогне при слабеење: Дали си гладен? Обидете се да го наполните стомакот со чаша вода. Не содржи калории или маснотии, а чаша вода може да го забрза метаболизмот. Со оглед на тоа што скоро секој процес што се одвива во телото бара вода, лесно е да се разбере како сè се забавува кога телото е жедно. Истражувањата покажаа дека откако ќе испиете две чаши вода, потребни се 10 минути до 40 минути за метаболизмот да започне со работа. Една студија проценува дека зголемувањето на потрошувачката на вода за шест чаши на ден, резултира со просечно губење на 5,3 килограми маснотии во текот на годината.
  4. Водата ја исплакнува усната шуплина: Тие велат дека насмевката вреди милион долари и не чини ништо. Одржувањето на бисерно бела насмевка е исто така и повеќе од прифатливо. Забниот кариес е резултат на таложење на киселина, што влијае на забот, но плунката ја неутрализира киселината. Исто така, содржи специјални минерали кои му помагаат на здравјето на забите. Сè додека вашето тело е хидрирано, ќе имате доволно плунка за да одржувате здрави заби.
  5. Пиењето премногу вода не е здраво: Важно е да ја земате дневната доза на вода, но нема потреба да претерувате. Едно лице губи околу две до три чаши вода преку дишење и потење. Не заборавајте ниту да уринирате. Предозирање се јавува кога пиете многу повеќе вода отколку што му треба на вашето тело. Кога тоа ќе се случи, нивоата на натриум во телото стануваат неурамнотежени, што може да доведе до дигестивни проблеми, напади, па дури и кома.
Претходна објаваОва се најчестите митови за маслиновото масло…
Следна објаваВкусна овесна каша со семе од чиа

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име