Дома Твој готвач Салата од зеленчук со јајца и пченка – чекор по чекор (рецепт)

Салата од зеленчук со јајца и пченка – чекор по чекор (рецепт)

1084
0


Денес сакам да ви понудам да подготвите едноставна и брза салата која ќе им се допадне на сите, особено на оние кои се придржуваат до правилната исхрана.

Салата микс од јајца, пченка, домати и краставици. Салатата излегува лесна, но во исто време е доста хранлива. Оваа опција за салата е совршена како ужина, добра е и како ручек или вечера.

Во салатата можете да додадете какво било месо или живина, риба. Можете да изберете микс за салата по ваш вкус – рукола, босилек, разни зеленило, зелена салата итн. Ако сакате ленено семе или сусам, можете да ги посипете со готова верзија на салатата. Па, ајде да се фатиме за работа.

Време за готвење – 15 минути
Број на порции – 2

Состојки:

Мешавина за салата – 2 грста
Свежи краставици – 1
Домати – 1
Јајца – 1
Конзервирана слатка пченка – 2-3 лажици.
Растително масло – 1 лажица.
Сок од лимон – 2 лажици.
Сол, бибер – по вкус

Процес на подготовка на салата од зеленчук:

Подгответе ги сите ставки на списокот. Изберете ја вашата омилена мешавина за салата, исплакнете и исушете. Во чинија наредете листови зелена салата.

Сварете го јајцето тврдо варено не повеќе од 10 минути во солена вода, а потоа изладете го јајцето и излупете го од лушпата. Јајцето исечкајте го на кришки и наредете ги врз зелените листови.

Измијте го и исушете го доматот, исечете го на кришки и наредете го на чинија.

Измијте ја и исушете ја свежата краставица, исто така исечкајте ја на парчиња и додадете ја на целата салата. Додадете конзервирана пченка во салата. Додадете сол и бибер по вкус. Пред сервирање, зачинете ја салатата со растително масло и сок од лимон.

Посипете ја салатата со ленено семе или сусам, послужете.

Добар апетит!

Претходна објаваАко сакате да ослебнете, внимавајте што јадете пред спиење
Следна објаваОвие проблеми ги нарушуваат здравите врски

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име