Дома Uncategorized @mk Рецепт за едноставна салата во форма на божиќна бонбона (декорација на маса)

Рецепт за едноставна салата во форма на божиќна бонбона (декорација на маса)

433
0

Рецепт за едноставна салата во форма на божиќна бонбона

Комбинацијата од свежи домати, моцарела, босилек и маслиново масло е секогаш хит, без разлика дали ја подготвуваме како главно јадење или како додаток на месо или риба.

Во продолжение ви претставуваме кратко упатство како да подготвите салата од капрезе во вид на популарно слатко кое ќе ја разубави празничната трпеза. Интересно е што божиќните стапчиња воопшто не биле поврзани со Божиќ, се додека во САД дошол германско-шведскиот имигрант Аугуст Имгард и таму украсил смрека со популарни германски слатки.

Други извори велат дека стапчињата за бонбони се создадени поради обликот на буквата Ј , што значи Исус. Во бастунчето, белото ја симболизира чистотата на раѓањето на Исус и црвената крв што тој подоцна ја пролеал за сите луѓе.

Божиќна салата – состојки:

1 кг домати

400 гр моцарела

босилек

Маслиново масло

Крекери по желба

Боровинки по желба

Божиќна салата – подготовка:

Доматот и моцарелата исечкајте ги на прстени со приближно иста големина. Наредете во форма на божиќна бонбона наизменично наизменично парче домат и парче моцарела.

Откако ќе се нареди салатата во посакуваната форма, посолете, додадете малку бибер и сè прелијте со маслиново масло, а по желба додадете свеж или сув босилек.

Изладете ја салатата и декорирајте по желба. Ние користевме крекери и боровинки, но можете да го послужите самостојно или да додадете било која друга храна.

Послужете со главното јадење или самостојно.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име