Дома Твој готвач Посен солен ролат со богат вкус и прекрасен изглед. Гостите ќе бидат...

Посен солен ролат со богат вкус и прекрасен изглед. Гостите ќе бидат воодушевени!

6488
0

Посен солен ролат со богат вкус и прекрасен изглед. Гостите ќе бидат воодушевени!

Многу вкусен и украсен посен ролат Гостите ќе бидат воодушевени!

Еве една од идеите како да направите многу вкусен и украсен посен ролат. Со многу малку состојки ќе направите прекрасно солено мезе. Може да е во мрсна варијанта, но верувајте дека нема разлика во вкусот. Се надевам дека овој рецепт ќе ви послужи, направете го и ќе бидете повеќе од воодушевени и вашите гости ќе бидат воодушевени од вкусот и изгледот на овој прекрасен ролат.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
8 лажици брашно
1 кесичка (14гр) прашок за пециво
150 мл масло
1 лажичка сол
250 мл газирана вода (се додава постепено)
ситно сечкан спанаќ (количина по желба)
9 листови готови кори тенки
Печете на 180 °C 15-20 минути

Покријте со влажна крпа и почекајте да се излади

За филот потребно е:
1 голем праз
450 гр свежи печурки
Ситно исецкајте и малку пропржете
Додајте зачини, бибер и сол по ваш вкус
Кората премачкајте ја со 3 лажици посен мајонез
Оставете го ролатот во фрижидер преку ноќ и послужете го следниот ден

Деталите за подготовката погледнете ги во видеото:

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име