Дома Здравје Пијте по една лажица јаболков оцет секоја вечер пред спиење: Еве зошто

Пијте по една лажица јаболков оцет секоја вечер пред спиење: Еве зошто

10982
0

Пијте по една лажица јаболков оцет секоја вечер пред спиење: Еве зошто

Јаболковиот оцет се користи во готвењето, но неговата намена е првенствено во лекувањето на навистина голем број тегоби и болести

Прочитајте ги десетте добри својства на јаболковиот оцет кои можете да ги почувствувате ако пиете по една кафена лажичка секоја вечер пред спиење, а веруваме дека тоа наскоро ќе ви стане навика.

  1. Третирајте го воспаленото грло со јаболков оцет

Има антибактериско дејство и ќе создаде кисела средина. Само проголтајте една лажичка јаболков оцет еден час пред да заспиете, а потоа уште половина час пред спиење. Последната лажичка конзумирајте ја непосредно пред спиење.

  1. Ослободете се од непријатниот утрински здив
  1. Вратете ја стомачната киселина така што ќе помешате лажица јаболков оцет со вода и ќе го испиете растворот еден час пред спиење.
  2. Спречете го варењето пиејќи мешавина од мед, лажичка јаболков оцет и вода половина час пред спиење.
  3. Високиот шеќер во крвта е најчеста причина за несоница

Јаболковиот оцет ја зголемува чувствителноста на инсулин и го намалува нивото на шеќер во крвта. Непосредно пред да заспиете, консумирајте две лажички јаболков оцет. Пред да го испробате овој метод, консултирајте се со вашиот лекар, особено ако користите лекови за дијабетес.

  1. Болки во стомакот

Истурете една лажичка јаболков оцет во чаша топла вода и добиеното решение можете да го искористите за да го решите проблемот со болки во стомакот.

  1. Икањето може да исчезне со помош на горчливиот вкус на јаболков оцет, затоа голтнете лажичка органски јаболков оцет кога ќе започнете икање.
  2. Доколку сакате да го решите проблемот со алергиите, измешајте една лажичка јаболков оцет во чаша вода и конзумирајте ја оваа смеса непосредно пред да заспиете.
  3. Ако се чувствувате гладни пред спиење, само напијте се мешавина од вода и лажичка јаболков оцет наместо висококалорична храна.
  4. Со пијалок од јаболков оцет изгорете сè што сте јаделе во текот на денот!

Компоненти:
2 лажици сечкан магдонос, голема шолја вода, малку цимет, малку јаболков оцет, една лажичка мед, една лажичка ѓумбир, исцеден сок од лимон.

Подготовка:
Оставете ја водата да зоврие, додадете го магдоносот и оставете да се излади. Процедете, па додадете ги останатите состојки.


Овој напиток пијте го секоја вечер еден час пред спиење, две недели. Ако сакате да продолжите, направете пауза од најмалку 3 дена, па повторете.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име