Дома Твој готвач ПИПЕРКИ ВО ТЕГЛА по стар УНГАРСКИ рецепт подгответе двојна мерка: Освежителна зимска...

ПИПЕРКИ ВО ТЕГЛА по стар УНГАРСКИ рецепт подгответе двојна мерка: Освежителна зимска храна која ќе ја подготвувате секоја година

2294
0

ПИПЕРКИ ВО ТЕГЛА по стар УНГАРСКИ рецепт подгответе двојна мерка: Освежителна зимска храна која ќе ја подготвувате секоја година

Зимница на унгарски начин.
Овој период од годината е резервиран за подготовка на зимска храна , а има многу рецепти и идеи.


Доколку сакате да пробате нешто ново, ви предлагаме да подготвите пиперки во тегла по рецепт на старите Унгарки.

Компоненти:

1 литар вински оцет
сол
зрна бибер
1 килограм пиперки
лук
магдонос

Подготовка:

Измијте ги пиперките, исушете ги и секоја исечкајте ја со нож надолго

Потоа загрејте го маслото и пржете ги пиперките околу десет минути.

Наредете ги пиперките во редови во тегли, а помеѓу секој ред ставете сечкан магдонос, излупен лук, ловоров лист, сол и бибер по вкус.

Кога ќе се наполни теглата, пиперките прелијте ги со маслото во кое се пржени и оставете ги да отстојат еден ден.

Вториот ден покријте ги пиперките со вински оцет и херметички затворете.

Пиперките може да се конзумираат веднаш.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име