Дома Твој готвач ПИЛЕШКА САЛАТА Лесен оброк кој ве држи сити долго време во топлите...

ПИЛЕШКА САЛАТА Лесен оброк кој ве држи сити долго време во топлите летни денови

565
0

ПИЛЕШКА САЛАТА Лесен оброк кој ве држи сити долго време во топлите летни денови

Вкусно и освежително. за сите прилики.

Неопходно е:

650 грама варено пилешко

6 тврдо варени јајца

половина чаша ситно сечкан целер

четвртина главица црвен кромид

2 мали авокадо

1 чаша грчки јогурт

2 супени лажици маслиново масло

1 лажица сенф

1 лажичка јаболков оцет

морска сол

свежо мелен црн пипер

Подготовка:

Изматете го јогуртот со масло, сенф, оцет, сол и бибер. Во посебен поголем сад ставете го пилешкото исечено на коцки, авокадото, кромидот, целерот и јајцата. Прелијте го преливот и полека измешајте. Додадете сол и бибер по вкус. Пријатно!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име