Дома Психолошки совети Петминутната навика може да го намали стресот и да го подобри расположението!...

Петминутната навика може да го намали стресот и да го подобри расположението! Еве за што се работи

476
0

Петминутната навика може да го намали стресот и да го подобри расположението! Еве за што се работи

Како да го намалите стресот и да го подобрите вашето расположение? Ако му се верува на британскиот лекар Мајкл Мозили, тоа е многу едноставно.

Решението е да се пее по пет минути секој ден, пишува британски „Сан“.
Д-р Мозли вели дека пеењето омилени песни може да го намали стресоти го подобрува расположението, бидејќи ги зголемува нивоата на хемикалии во телото кои се слични на оние кои се наоѓаат во канабисот, со што се чувствувате порелаксирано.

  • Истражувањата покажуваат дека пеењето одличен начин да го подигнете вашето расположение, да го намалите чувството на анксиозност и да ја ублажите хроничната болка. Еден од начините на кои ни дава природна висока вредност е со зголемување на нашите ендоканабиноиди. Тоа се хемикалии кои природно се произведуваат во нашите тела и имаат структура многу слична на оние кои се наоѓаат во растението канабис. Тие можат да имаат ефект на подобрување на расположението во високи концентрации- вели д-р Мозли.

Според истражувањето на Британската академија за звучна терапија, пеењето на која било музика што ја сакате пет минути дневно е доволно за да го подигнете вашето расположение.

Д-р Мозли додаде дека пеењето помага и во ослободувањето на „хормоните на среќа“ како ендорфин и допамин.

  • Пеењето е едноставно, бесплатно и има многу придобивки – од подобрување на држењето на телото, функцијата на белите дробови и крвниот притисок, до подобрување на расположението и намалување на воспалението. И запомнете, дури и ако отсекогаш ви велеа дека сте наглуви, пејте без срам -тоа е само една работа каде вештината навистина не е важна, вели британскиот доктор.

Претходните истражувања исто така покажаа дека пеењето во хор го подобрува здравјето и среќата. Студијата, објавена во Royal Society Open Science, покажа дека пеењето во заедница помага да се создадат врски меѓу луѓето побрзо отколку редовното дружење. Исто така, пеењето помага да се подобри дишењето, држењето на телото и напнатоста на мускулите.

  • Пеењето од здравствени причини може да биде добра идеја. Музиката е дел од лекувањето во многу култури. Може да придонесе и за социјалното здравје преку управување со сопствениот идентитет и меѓучовечките односи -заклучуваат истражувачите.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име