Дома Интересно Ова се најдолговечните нации во светот

Ова се најдолговечните нации во светот

681
0

Светскиот економски форум неодамна ги објави резултатите од истражувањето за земјите со најдолг животен век.

Луѓето живеат најдолго во поразвиените земји, каде што има подобар здравствен систем, но и подобра исхрана, што не е изненадување.

И покрај тоа, во некои земји, поради зголемената преваленца на ментални болести и зголемената стапка на заедничко убиство, животниот век е пократок.

Погледнете ја листата на најдолговечни нации во светот:

Шведска – 82 години

Добриот квалитет на водата придонесува за подолг животен век.

Исланд – 82,1 година

Според нутриционистите, во целиот свет Исланѓаните јадат најдобро. Нивната исхрана го намалува ризикот од дијабетес и проблеми со срцето.

Јужна Кореја – 82,2 години

Подобрувањето во земјоделството доведе до зголемување на животниот век, но загадувањето и понатаму е голем проблем во оваа земја.

Луксембург – 82,2 години

Оваа земја има мало население и висок БДП, што значи добра исхрана и одличен здравствен систем.

Израел – 82,2 години

Мажите во Израел, во споредба со другите земји, живеат најдолго во светот.

Австралија – 82,3 години

Поздравиот начин на живот и подобрената здравствена заштита исто така го зголемија животниот век.

Франција – 82,4 години

Франција има една од најниските стапки на дебелина, што придонесува за долг живот.

Сингапур – 82,6 години

Во последните 30 години, очекуваниот животен век се зголеми благодарение на високото ниво на превенција и подобрувања во здравствената заштита.

Италија – 82,7 години

Во Италија речиси и да нема сиромаштија, а економскиот фактор значи дека поголемиот дел од населението може да јаде свежа и здрава храна, што обично е луксуз за сиромашните.

Швајцарија – 82,8 год

Добрата исхрана и здравје се главните фактори за долг живот во оваа земја.

Шпанија – 83,1 години

Медитеранска исхрана. Свежиот зеленчук, рибата, маслиновото масло и јаткастите плодови се заслужни за долгиот живот на жителите на оваа земја.

Јапонија – 83,6 години

Јапонија падна на второто место пред три години поради зголемениот број самоубиства кај женската популација. Очекуваниот животен век е сè уште висок поради здравата исхрана.

Хонг Конг – 84 години

Таи Чи им помага на Кинезите да останат активни во староста. Храната на пареа и пиењето чај исто така го ставија Хонг Конг на врвот на листата.
Фото: Pixabay

Претходна објаваКремаст паша локум со бананчиња ќе ве воодушеви
Следна објаваНе го игнорирајте акутниот синузитис

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име