Дома Здравје Нутриционист: Секој треба да го започне утрото со едноставен пијалок

Нутриционист: Секој треба да го започне утрото со едноставен пијалок

1881
0

Нутриционист: Секој треба да го започне утрото со едноставен пијалок

ИАКО здравствените ентузијасти долго време се залагаат за еден едноставен пијалок со две состојки за неговите придобивки за хидратација, многумина сè уште не се свесни за значителното влијание што може да го има.

Според нутриционистот Ајслин Кембриџ, едноставното мешање нуди бројни здравствени придобивки и вреди да се вклучи во вашиот утрински ритуал, дури и ако вообичаено не сте љубител на топли пијалоци.

Придобивките од водата со лимон ја надминуваат хидратацијата
„Постои една работа што апсолутно секој треба да ја прави од моментот кога ќе се разбуди наутро, а тоа е да пие вода бидејќи го хидрира вашето тело и го намалува крвниот притисок. Меѓутоа, ако сакате да имате енергија и да се чувствувате добро, подгответе се себе си и пијте топла вода со лимон Тој пијалок е магичен“, изјави Кембриџ за RSVP Live.

Придобивките од водата со лимон надминуваат само хидратација. Пијалокот исто така го поддржува варењето, го зајакнува имунолошкиот систем и промовира детоксикација. Кембриџ, исто така, ја нагласи важноста на правилните ноќни навики за подобри утра.

„Ако јадете оброк и се обидете да заспиете еден или два часа подоцна, ова може да предизвика проблем бидејќи вашето тело не може да ја свари храната и да се опорави во исто време. Вашиот сон и варење може да бидат засегнати, кои заедно може да имаат Сериозен ефект врз вашето расположение. Ви препорачувам барем три до четири часа по обилен оброк пред да заспиете“, заклучува нутриционистот.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име