Дома Живот На овој начин вашето тело ве предупредува дека треба да ослабете

На овој начин вашето тело ве предупредува дека треба да ослабете

575
0

Прекумерната тежина може да го загрози вашето здравје бидејќи вишокот килограми е фактор на ризик за многу болести.

Постојат неколку предупредувачки знаци кои вашето тело ви кажува дека е време да се ослободите од вишокот килограми.

  • Висок холестерол или шеќер
  • Висок крвен притисок
  • Често ‘рчите
  • Чувствувате болка во зглобовите или коските
  • Вршењето на секојдневните задачи често ви е заморно

Редовната физичка активност и правилната исхрана се првите чекори што треба да ги преземете за одржување на вашето здравје.

Една популарна поговорка вели: „Кога јадете, оставете третина од стомакот за храна, третина за вода и третина за дишење“.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име