Дома Живот Нашето Маврово…

Нашето Маврово…

417
0

Возбудливи долини, прекрасни езера, зелени падини, феноменални предели, скијачки центри, манастири, чист воздух, здрава животна средина е скапоцено богатство со кое може да се пофали нашата земја.

Регионот Маврово е голем туристички и рекреативен центар и една од најатрактивните дестинации во Македонија. Тоа е познат летен и зимски туристички центар, познат по скијачки центри, планински велосипедизам, уредени пешачки патеки. Регионот се наоѓа во рамките на Националниот парк Маврово, исклучителна локација и бројни хотели придонесоа Маврово да стане атрактивна дестинација за туристите во текот на целата година.Името Маврово значи Црно Поле и ѝ било дадено на областа по некоја голема битка во минатото. Мавровското (Црно) Поле, било потопено во 1953 година, со цел да се создаде Мавровското Езеро. Старата селска црква „Свети Никола“, што зимно време се наоѓа на суво, лете како да плови по езерото, пркосејќи ѝ на човечката интервенција.

Маврово е популарно туристичко место на дното на планината Бистра, покриено со снег од ноември до крајот на април. Дел е од Националниот парк „Заре Лазаревски“, најголемиот заштитен природен резерват во Македонија. Овој зимски центар е единствен по тоа што се протега околу езеро долго 12 км.

Езерото Маврово се наоѓа на надморска височина од 1250 метри. Изградбата на езерото започна во 1953 година. Езерото е долго 12 км и широко 3 км, додека најголемата длабочина на езерото е 48 метри. Должината на крајбрежјето е 24 км. Езерото е богато со риби, особено пастрмка, па затоа е омилена дестинација за fishingубителите на риболов.

Ски центар…

Маврово е познато по еден од најубавите ски-центри во Македонија што е сместен на падините на планината Бистра. Најсовремено опремен за љубителите на алпското скијање, турно скијање (free ride skiing), сноуборд, крос-кантри – од скијачи-почетници до врвни професионалци, со најсовремена опрема за одржување на бројните патеки и нивно деноноќно користење.

Заре Лазаревски е основач на Ски центарот Маврово и затоа скијачкиот центар го носи неговото име. Во тоа време, првата жичарница беше изградена од 1964 до 1967 година, а кон крајот на 1970-тите и раните 1980-ти, на Маврово се одржаа 4 државни првенства на СФРЈ и Европскиот куп на жени.

Центарот поседува единаесет ски-лифтови и три жичарници со вкупна должина од 5.700 метри и капацитет од 11.100 патници на час. Се скија на 1.255 до 1.860 метри надморска височина со професионална подготовка на патеките со помош на шест ратраци.

Должината на скијачките патеки под жичарниците е 5.000 метри, а на ски-лифтовите од 10.000 метри. Патеките се осветлени и озвучени за ноќно скијање, а има и кафе-барови (бачила), ски-патрола, амбулантна моторна санка и други моторни санки, машина за правење на вештачки снег, ски-школа со врвни инструктори. Просечната снежна покривка во текот на зимата е 70 сантиметри, а сезоната трае од ноември до април.

Не пропуштајте…

Кога сте во Маврово никако не пропуштајте посета на Галичник, македонско село на падините на планината Бистра, што е оддалечено 10 км од Маврово. Ова село е вистинска туристичка атракција поради својата уникатна архитектура и традиционалниот начин на живот, а галичката свадбасе широко позната и привлекува голем број туристи во текот на летото.

Кога сте во Маврово, никако не пропуштајте ја можноста да се прошетате до манастирот „Свети Јован Бигорски“, од 11 век кој се наоѓа на 20 км од Маврово, најрепрезентативниот споменик на архитектонско-уметничкото наследство на регионот. Тој е изграден по углед на светогорските манастири и неговата грандиозност се должи на фактот дека е изграден со посебен ферман – дозвола од султанот.

Наследувајќи ги духовните вредности на старото култно место од единаесеттиот век и изграден врз темелите на постари, средновековни објекти, манастирот го добил името по својот патрон светец – Свети Јован Крстител, но и по фактот дека бил изграден од – бигор!

Надалеку е познат по својот иконостас, чиј автор е Петре Филипов-Гарката од селото Гари, но и по чудотворната икона на Свети Јован Крстител – трирачник!

Претходна објаваНајубави јадења од тиква: Чисто задоволство за тело и душа! (РЕЦЕПТ)
Следна објаваТрадиција што веќе исчезна – новогодишни честитки

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име