Дома Здравје Лековит еликсир – докажан лек за подобра крвна слика

Лековит еликсир – докажан лек за подобра крвна слика

4397
0

Лековит еликсир – докажан лек за подобра крвна слика
Оваа витаминска бомба и лековит еликсир е исклучително докажан лек за зголемување на хемоглобинот, подигање на нивото на крвни зрнца и подобрување на општата крвна слика.


Намалувањето на нивото на хемоглобин во крвта, независно од бројот на црвените крвни зрнца, го намалува капацитетот на крвта да носи кислород. Ова може да доведе до анемија.

Во народната медицина постојат неколку рецепти за зголемување на хемоглобинот во крвта.

Овој еликсир освен што е супер здрав е и многу вкусен. За подготовка ви треба:

200 мл мед

200 гр. ореви

200 мл сок од морков

2 лимони

200 мл сок од цвекло

200 гр суво грозје

Подготовка:

Два измиени лимони исечете ги на половина и извадете ги семките.

Измелете ги со кора (ако се прскани извадете ја кожата) и ставете ги во стаклена тегла од литар.

Во смесата од мелен лимон додајте ги медот и цедените сокови од споменатиот зеленчук. Потоа додадете ситно сечкани или мелени ореви и суво грозје.

Да се ​​чува во стаклена тегла во фрижидер.

Земете по една лажица три пати на ден, пред секој оброк. Нема никакви несакани ефекти, освен зголемување на енергијата.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име