Дома Твој готвач Колач со рендани јаболка – секое парче ви го одзема здивот

Колач со рендани јаболка – секое парче ви го одзема здивот

2977
0

Колач со рендани јаболка – секое парче ви го одзема здивот

Колачот со рендани јаболка е најлесниот десерт за велигденскиот пост, а секое парче ви го одзема здивот.

За да бидат целосно задоволни по ручекот, мора да има деликатес на масата.

Сега имате нешто убаво пред вас, а тоа е посна торта со рендани јаболка.

Потребни состојки и рецепт:

брашно – 3 чаши

масло – 1 чаша

прашок за пециво – 1 кесичка

рендани јаболка – 4 чаши

шеќер – 3 чаши

Начин на подготовка:

Јаболката изрендајте ги, па измешајте ги со маслото и шеќерот.

Оставете ја компактната маса да отстои три часа.

Потоа додадете кесичка прашок за пециво и три чаши брашно.

Добиената смеса печете ја на средна температура додека не порумени.

Уживајте во ова слатко задоволство.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име