Дома Живот Кои есенцијални масла се најдобри за чистење и дезинфекција

Кои есенцијални масла се најдобри за чистење и дезинфекција

667
0Лесно е да се направи спреј за дезинфекција со етерични масла, а секако ќе ви треба и алкохол, кој е многу ефикасно средство за дезинфекција на рацете и површините.

Етеричните масла се одличен сојузник во природното чистење на домаќинството. Не само што мирисаат пријатно, туку имаат и антимикробни својства кои помагаат при чистење и дезинфекција. Антимикробните состојки во есенцијалните масла се, на пример, феноли, терпени, алдехиди… Некои масла дури можат да го инхибираат растот на бактериите или да ги уништат бактериските клетки, а многу од нив имаат антигабични својства.

Следните три се издвојуваат како најдобри во чистење и дезинфекција.

● Етеричното масло од лимон има антибактериско дејство и стимулирачки, енергичен мирис. Добро се одмастува, па е погоден и за отстранување на мрсни дамки од облеката, а многу ефикасно ги отстранува и трагите од етикетите и налепниците. Поради пријатниот мирис, многу луѓе го додаваат во средствата за чистење домаќинства.

● Етеричното масло од нане има антибактериско и антигабично дејство, како и освежувачки мирис. Се користи за дезинфекција на кујните и бањите. Се смета дека ги одбива осите, пајаците и глувците, па затоа се препорачува на местата каде што се појавуваат да се ставаат памучни брисеви натопени со ова етерично масло. Маслото треба да се додава на секои неколку дена.

● Етеричното масло од чајно дрво има антимикробно и антивирусно дејство и се користи во домашни средства за дезинфекција. Има моќно антигабично дејство и се користи против мувла, но и за отстранување на непријатните мириси. На пример, ќе го отстраните застарениот мирис на облеката ако додадете масло од чајно дрво во детергентот за перење.

ШТО ВИ ТРЕБА

Лесно е да се направи спреј за дезинфекција со етерични масла, а секако ќе ви треба и алкохол, кој е многу ефикасно средство за дезинфекција на рацете и површините. Ќе ви требаат 100 ml алкохол (70%), 30 капки есенцијално масло (десет капки етерично масло од лимон, чајно дрво и лаванда) и чисто шише со распрскувач. Истурете ги состојките во шише и добро протресете за целосно да се соединат. Алкохолот е исто така конзерванс овде. Овој производ е одличен за дезинфекција на површини. Испрскајте ги, избришете ги со чиста крпа и оставете да се исушат. Во време на пандемија на коронавирус, таков производ се препорачува за дезинфекција на предмети купени во продавници пред складирање или употреба. Одличен е и за чистење на кеси и вреќи кои повторно ги користите за да ги купите. Алкохолот е запалив, затоа користете го спрејот во проветрени места и на мали површини. Долготрајната и повеќекратна употреба може да ја смени бојата на некои гумени и пластични предмети, таквите предмети може да се стврднат или пукаат. Некои есенцијални масла, вклучително и маслата од пеперминт и чајно дрво, можат да бидат токсични за кучињата и мачките. Затоа, користете ги со претпазливост во близина на домашни миленици и внимавајте да не го проголта мачка или куче.

Претходна објаваДоколку ја забележите оваа промена на јајцата, веднаш фрлете ги бидејќи не се добри за јадење
Следна објаваМала навика која прави чуда за нашето здравје а не чини ништо!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име