Дома Здравје Еликсир за долговечност со две состојки! Од срцеви заболувања до слабеење

Еликсир за долговечност со две состојки! Од срцеви заболувања до слабеење

634
0

Еликсир за долговечност со две состојки! Од срцеви заболувања до слабеење

Медот и циметот во комбинација имаат извонредна исцелителна моќ, ги регенерираат клетките и ткивата, ја зголемуваат отпорноста на организмот и се сојузници во борбата против вирусите, високиот холестерол и шеќерот.

Источните народи сметаат дека медот и циметот се најкорисниот дар на природата и го користат овој еликсир за ублажување на болести и ментални состојби.
Дури и ако тие се користат целосно одделно, медот и циметот имаат корисни својства . Така, постои верување дека човек кој зема мед барем неколку пати месечно не може ни да се разболи.
Научните истражувања, спроведени низ целиот свет, покажуваат дека медот и циметот во комбинација ги регенерираат клетките и ткивата, ја зголемуваат отпорноста на телотоа се одличен сојузник во борбата против вирусите, високиот холестерол и шеќерот.

Постојат различни начини на кои се подготвува оваа комбинација во зависност од здравствените проблеми.


Срцева болест
Направете паста од мед и цимет во прав. Намачкајте го на леб наместо џем и појадувајте го редовно. Ова ќе го намали нивото на холестерол во артериите и ќе спречи срцев удар.

Артритис
Во чаша топла вода растворете две лажици мед и една лажичка цимет во прав. Пијте го наутро и навечер. Со редовно консумирање, дури и хроничен артритис може да се излечи.

Инфекција на жолчното кесе
Измешајте две лажици цимет во прав и една лажичка мед во чаша млака вода. Пијте го секој ден. Ова ќе ги уништи микробите во жолчното кесе.

Холестерол
Во голема шолја чај додадете две лажици мед и три лажички цимет. Кога ќе го пиете, нивото на холестерол ќе ви се намали за 10 проценти во рок од два часа.


Настинка и грип

Ако страдате од настинка, земете една голема лажица мед со една лажичка цимет. Земете го три дена по ред. Ова ќе ги реши настинките, хроничната кашлица и застојот на синусите. Шпанските лекари открија дека медот содржи природни состојки кои убиваат вируси и штитат од грип.

Болки во стомакот
Медот и циметот можат да помогнат во лекувањето на болки, чир на желудникот и рак на желудникот. Пациентите кои боледуваат од овие болести треба да јадат по една лажица мед измешан со лажица цимет во прав секој ден во текот на три месеци.


Имунолошки систем
Измешајте половина лажичка мед и половина лажичка цимет во чаша вода. Секојдневното консумирање на овој пијалок ќе ја зголеми виталноста и отпорноста во рок од седум дена.

Губење на тежина
Во чаша вода сварете мед и цимет во прав. Се пие секое утро на празен стомак половина час пред појадок. Со редовна конзумација, помага при слабеење дури и кај многу дебели луѓе.

Здив од устата
Жителите на Јужна Америка секое утро ја исплакнуваат устата со топла вода измешана со една кафена лажичка мед и цимет. Ова им помага да го задржат својот здив свеж во текот на денот.

Долговечност
Се верува дека секојдневното консумирање чај со мед и цимет може да го продолжи животот. Измешајте четири лажици мед, една лажица цимет во прав и три шолји вода, сварете и испијте го како чај. Пијте четвртина чаша 3-4 пати на ден. Кожата ќе ви биде мека и свежа, а појавата на брчки ќе биде одложена.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име