Дома Нега и убавина Еве 10 грешки кои прават да стареете побрзо…

Еве 10 грешки кои прават да стареете побрзо…

249
0

Ако имате чувство дека лицето бргу старее, обидете се да ги избегнете овие грешки.

Мултитаскинг

Бројни обврски и брз начин на живот нè водат кон постојано мултитаскинг. Иако луѓето мислат дека ова заштедува време и заштедува нерви, мултитаскингот всушност предизвикува поголем стрес. Тогаш се ослободуваат слободните радикали, нестабилни молекули кои ги оштетуваат клетките и се одговорни за стареењето.

Слатки

Освен што можеме да добиеме неколку вишок килограми на телото поради уживање во слатки, тие можат да додадат и години на нашето лице. Молекулите на шеќер се врзуваат за протеините во клетките што може да резултира во губење на сјајот на кожата, надуеност, зголемени брчки, губење на контурите на лицето и зголемени пори.

Премногу малку спиење

Ненаспаноста не само што предизвикува темни кругови под очите, туку и недостатокот на сон е поврзан со пократок животен век. Ако имате недостаток на енергија, ментална летаргија или проблеми со фокусирање во текот на денот, присилете се да легнете порано навечер.

Седечки начин на живот

Кога седиме повеќе од 30 минути, телото почнува да складира шеќер во клетките со што е поголема веројатноста дека ќе добиеме вишок килограми. Без разлика дали седите во канцеларија или на кауч, станете на секои 30 минути и направете неколку чекори.

Недостаток на вежбање

Луѓето кои поголемиот дел од денот го поминуваат седејќи, имаат зголемен ризик од развој на заболување на бубрезите, кардиоваскуларни болести, но и дебелина. Вежбањето и зголеменото вежбање помагаат да се спречат овие болести, а исто така ни помагаат да го продолжиме нашиот животен век.

Крем со заштитен фактор

Сонцето цела година, не само во лето, може да ја оштети вашата кожа. Затоа е важно да користите крем со заштитен фактор без оглед на сезоната и временските услови.

Крем за очи

Кожата околу очите е многу потенка од остатокот на лицето, па затоа покажува побрзо знаци на стареење. Најефективни креми за оваа област се оние кои содржат ретина А, хијалуронска киселина или витамин Ц. Овие состојки го стимулираат производството на колаген и еластин за затегнување на кожата и намалување на брчките околу очите.

Прекумерна шминка

Прекумерната употреба на производи за кожа со мириси, иритирачки хемикалии и алкохол може да ја исуши кожата со отстранување на нејзините природни масла предизвикувајќи предвремено стареење. Кога купувате шминка, обрнете внимание на состојките и под нив задолжително ставете хидратантна крема и прајмер.

Спиење на стомак

„Потопувањето“ на лицето во перницата фаворизира формирање на брчки и го забрзува стареењето. Ако спиете на иста страна од лицето, се формираат брчки кои можат да станат трајни. За да го избегнете ова, спијте на грб или набавете сатенска перница.

Претходна објаваСовети за да научите како да се сакате себе си…
Следна објаваЗасладете се со брзи пралини од кокос

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име