Дома Позитив на денот Денес е Бадник, голем православен празник пред денот на Христовото раѓање

Денес е Бадник, голем православен празник пред денот на Христовото раѓање

601
0

Православните верници денес го одбележуваат празникот Бадник, денот пред Божиќ.

Познатата поговорка вели:

Пред Божиќ, зад Божиќ, кај и да си, дома да си!

Ова ја означува симболиката на празнувањето, целото семејство да биде заедно. Македонскиот народ со многу внимание и почит ги одбележува овие празници.

Традицијата налага семејството на Бадник да се собере на заедничка вечера на богата, но посна трпеза. Обичај е најмалиот во семејството со погача да затропа на врата и на прашањето кој е, да каже “Дојде Бадник на вечера” или се отвора прозорот и домаќинот ги кажува зборовите “Дедо Боже дојди да вечераме”.

Во погачата се става паричка, таа се крши и се смета дека тој што ќе го најде паричето, ќе има среќа цела година. Обичај е по вечерата, трпезата да не се крева. Ова е поврзано со верувањето дека ноќта ќе дојде дедо Боже и ќе се нахрани.

Според обичајот оваа вечер не се оди на гости. Се бдее до полноќ, да се дочека Христовото раѓање.

Што треба да има на трпезата?

На бадниковата трпеза која е посна треба да има лепче со паричка која се смета дека носи здравје и среќа за целата година. да има и посно гравче, посна сарма, суви пиперки, туршија, печена тиква, компот, варена пченица.

Може да направите вкусна посна баклава како и посни колачиња.

Ставете на трпезата и бадникови гранчиња, жито, свеќи, овошје и суво овошје. Среќен Бадник….

Претходна објаваДали понекогаш го слушате чукањето на вашето срце додека лежите? Еве што треба да знаете
Следна објаваНајоригиналниот рецепт за тавче гравче…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име