Дома Твој готвач ГРЧКА САЛАТА СО САРДИНИ

ГРЧКА САЛАТА СО САРДИНИ

378
0

ГРЧКА САЛАТА СО САРДИНИ

Состојки:

3 супени лажици сок од лимон,

2 лажици маслиново масло,

1 ситно сечкано чешне лук,

2 лажици суво оригано,

половина лажичка свежо мелен пипер,

3 средно исечени домати,

1 голема краставица,

1 конзерва исцедена наут,

1/3 лажичка распарчено фета сирење,

1/4 чаша ситно сечкан црвен кромид,

2 лажици сечкани маслинки,

2 лименки (по 115 g) сардина со коски, исцедени.

Подготовка:

Во поголем сад изматете ги сокот од лимон, маслото, лукот, ориганото и биберот. Додадете домат, краставица, наут, фета, кромид и маслинки и нежно измешајте.

Послужете во чинија, а потоа наредете ги сардините врз салатата.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име