Дома Твој Готвач Велигденски куглоф со мелено месо…

Велигденски куглоф со мелено месо…

173
0


Сочна ролна од месо е идеално јадење кое заслужува да се најде на вашата трпеза утре…

Состојки:
700 гр мелено месо
5 варени јајца
1 кромид, црвен
1 чешне лук
2 парчиња леб
2 дл кравјо млеко
1 лажица сенф
1 лажичка црвен пипер во прав
2 лажици трошки од леб
10 парчиња сланина

Подготовка:
Омекнете го лебот во млеко и исцедете го.
Додадете мешано мелено месо, мелен лук, исечен кромид пржен на масло, црвен пипер, јајце, сол и бибер и сè добро измешајте.
Калапот куглоф наредете го со парчиња сланина и префрлете го вишокот преку работ.
Ставете половина од смесата во калапот.
Излупете ги тврдо варените јајца и наредете ги на смесата. Покријте го со другата половина од мешавината на мешано мелено месо и покријте го со сланина
Премачкајте го со масло и ставете го во рерна на 200С. Покријте со фолија.
По 35 минути, извадете ја фолијата, премачкајте го лебот со сенф и посипете со лебни трошки, па вратете ја во рерна да се пече.

Претходна објаваТрадиционалните велигденски штрудли ќе не вратат во детството…
Следна објава5 совети за совршено печење: Како да подготвите јагнешко месо?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име