Дома Родители и деца Британско истражување: Дете губи интерес за нова играчка за еден месец

Британско истражување: Дете губи интерес за нова играчка за еден месец

137
0


Студија спроведена од британската фондација за срце откри колку време им е потребно на децата за да се досадат целосно од нова играчка.

Британската фондација за срце спроведе истражување во Велика Британија, а резултатите покажуваат дека детето го губи интересот за играчката за само 36 дена, пишува Yahoo News.

„Една петтина од родителите рекле дека нивното дете изгубило интерес по 11 часа игра, додека 8 проценти рекле дека на нивните деца им е здодевно од новата играчка за помалку од еден час“, се вели во него.

Резултатите покажуваат дека 28 проценти од родителите често фрлаат играчки во совршена состојба.

На резултатите од истражувањето влијание технологијата, како што е таблетот, бидејќи децата поминуваат повеќе време со таблети и поретко играат со играчки“, велат тие.

Претходна објаваСочно пилешко во сос од лимон, лук и путер
Следна објаваДарувајте крв, спасете животи!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име