Дома Здравје Болните чиреви на кожата често го нарушуваат квалитетот на животот

Болните чиреви на кожата често го нарушуваат квалитетот на животот

485
0

Болните чиреви на кожата ги придружуваат акните инверзни, кои често го нарушуваат квалитетот на животот.

Се случува чиревите да се повлечат или да пукнат, по што во близина се појавуваат нови лезии. Воспалителните лезии се болни, а поради чести руптури и истекување на гној, можен е непријатен мирис.

Болните чиреви на кожата се најочигледните симптоми на хидраденитис супуратива, исто така познат како акни инверзна. Болеста е хронична, онеспособувачка и може да биде и психолошки проблем за пациентот. Експертите наведуваат дека акните инверзи не се ретки, но понекогаш остануваат непрепознаени долго време, бидејќи наликуваат на поедноставни кожни болести, како што се ретки кожни чиреви – фурункули.

Хидраденитис супуратива е постојана и бенигна болест која се развива поради воспаление на апокрините жлезди. Состојбата не е резултат на лоша хигиена, не е заразна болест.

Болните чиреви на кожата се непријатни, пациентите се обидуваат да ги покријат со облека, но понекогаш дури и тоа не е можно. Се случува луѓето да почнат да страдаат, да се повлечат во себе, да станат депресивни. Експертите нагласуваат дека е важно да се постави точна дијагноза и навреме да се започне со терапија. Hidradenitis suppurativa се третира со лекови, понекогаш хируршки, а на пациентите им е достапна и биолошка терапија , која може значително да го подобри квалитетот на животот.

Научниците открија нова причина за Алцхајмерова болест и васкуларна деменција

Можни се секундарни инфекции
Hidradenitis suppurativa може да биде многу болна состојба, освен препоните и пазувите, може да се појават лезии околу гениталиите, анусот, под градите, на задниот дел од главата, на внатрешната страна на бутовите. Појавата на секундарна инфекција и пенетрација на бактерии е можна по руптура – пукање на лезиите.

Точната причина за хидраденитис супуратива е непозната, при што промените на кожата се резултат на блокада на фоликулите на косата . Се смета дека пушењето и дебелината се силно поврзани со оваа болест, која најчесто се јавува за време на пубертетот, но може да се појави и подоцна во животот. Кај пациенти се забележани акни и хирзутизам, зголемена пличност . Во ретки случаи, hidradenitis suppurativa е болест која може да се поврзе со Кронова болест, особено ако се развие околу препоните и во близина на анусот.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име