Дома Твој готвач БАКЛАВА РОЛНИЧКИ: Залаци полни со ореви натопени во сладок сируп

БАКЛАВА РОЛНИЧКИ: Залаци полни со ореви натопени во сладок сируп

891
0

БАКЛАВА РОЛНИЧКИ: Залаци полни со ореви натопени во сладок сируп

СОСТОЈКИ:
100 гр путер
1/2 шолја масло
1/2 шолја гриз

1јајце
2 лажици јогурт
2 лажици оцет
1 кесичка ванилин шеќер
1 пакет прашок за пециво
3 чаши брашно
1 чинија ореви

За сирупот
3,5 чаши вода
3 чаши шеќер
1 лимон клин

ПОДГОТОВКА:
Во сад измешајте путер на собна температура, потоа прелијте со масло и јогурт, па додајте јајце и ванилин шеќер. Сè убаво измешајте, па додајте гриз, просеано брашно и прашок за пециво и замесете кратко тесто. Завиткајте во проѕирна фолија и оставете половина час во фрижидер. Краткото тесто ставете го помеѓу два листа хартија за печење, па расукајте го во тенок квадрат. Изблендирајте ги оревите, а потоа посипете ги и распоредете ги во малку подебел слој врз пецивото.

Поделете по должина на ленти, па исечете го по средината на тестото. Свиткајте ја баклавата во виткање, па цврсто залепете ги рабовите за да не испаднат оревите. Кифличките баклави наредете ги на плех обложен со хартија за печење и печете на 170°C додека не поруменат. Додадете вода и шеќер во тавата, добро измешајте, па оставете го сирупот да зоврие на средна температура. Додадете го сокот од исцеденото парче лимон и оставете го да се готви уште 15 минути, нежно мешајќи. После тоа, исклучете го шпоретот и оставете го сирупот да се излади, па прелијте ги ролничките баклавата.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име